Babiš oznámil termín spuštění registrací k očkování pro lidi 30+. Naznačil také, co chystá Úřad vlády

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Už se ví, kdy budou spuštěny registrace k očkování proti koronaviru pro zájemce starší 35 let a kdy i pro lidi ve věkové kategorii 30+. Oznámil to premiér Andrej Babiš v pořadu Nový Den na CNN Prima NEWS.

„Mám pro vás exkluzivní informaci. Z neděle na pondělí otvíráme kategorii 35+, to znamená lidé ve věku 35 až 39 let. Zároveň mám další zprávu, že z úterý na středu otevřeme 30+,“ sdělil Babiš. Momentálně jsou registrace dostupné pro občany starší 40 let.

Úřad vlády chystá kampaň pro mladé

Od června by mělo být podle Babiše očkování dostupné pro zbylé věkové kategorie nad 16 let. Premiér ve vysílání také zmínil nový rekord v počtu naočkovaných: během čtvrtka bylo údajně naočkováno téměř 96 tisíc lidí.

Andrej Babiš v pořadu prozradil, že se chystá kampaň, které by měla k očkování nalákat mladší ročníky. „Kampaň jsme dělali na Úřadě vlády, na ministerstvu zdravotnictví jim bohužel ten marketing moc nešel,“ řekl premiér.

V kampani by se měly objevit známé osobnosti i sportovci. „Ale jsem přesvědčen, že lidé jsou rozumní a vědí, že je to ochrana jejich zdraví a že bohužel tady s tím virem budeme žít dlouho, že se budeme asi muset přeočkovat na podzim,“ dodal.

Začátek června by měl být zároveň i termínem, kdy bude spuštěn elektronický CovidPass na portálu ocko.uzis.cz, který zjednoduší cestování do zahraničí. „Všichni tam budou mít možnost v rámci toho pasu vidět své očkování, své testy i tu ochrannou lhůtu od kdy prodělal covid,“ vysvětlil premiér.

Registrace pro třicátníky jsou novinkou, původně se s nimi nepočítalo

Vláda bude podle Babiše v průběhu pátku rozhodovat o možném prodloužení ochranné lhůty u lidí, kteří už koronavirus prodělali. Aktuálně jsou tito lidé oficiálně chráněni 90 dní od prodělání nemoci. Podle Babiše se zvažuje prodloužení ochranné lhůty na 180 dní.

Očkování proti onemocnění koronavirem odstartovalo v Česku koncem prosince. Od té doby bylo aplikováno přibližně 4,4 milionu dávek, začínalo se skupinou lidí starších osmdesáti let. Naočkováno je přibližně 1,14 milionu českých obyvatel.

Se samostatnými registracemi pro třicátníky se původně nepočítalo. Minulý týden ministr zdravotnictví Arenberger tvrdil, že po spuštění registrace pro lidi ve věkové kategorii 40 až 45 let se už zřejmě budou moci o vakcínu hlásit všichni zájemci starší 16 let.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články