Bezmála 2 miliony objednaných injekčních stříkaček z Číny se pro většinu vakcín nehodí

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
covid latka
Zdroj: OrelPhoto/Shutterstock.com

Injekce s pevnou jehlou, které ministerstvo zdravotnictví objednalo z Číny v celkovém množství 2 milionů kusů, nejsou podle Radiožurnálu a serveru iRozhlas.cz vhodné pro vakcinaci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný potvrdil, že stříkačky nejsou vhodné pro vakcínu firem Pfizer/BioNTech, která v Česku převažuje, pro ostatní vakcíny se běžně používají.

Podle informací Českého rozhlasu je aplikace vakcíny pevnou jehlou bolestivější, hůře se odhaduje požadované množství natahované látky a hrozí vznik zánětu.

„Jsou objednány stříkačky jak s jehlou, tak bez ní. Myslíme na to,“ uvedl ministr Blatný.

Lepší jsou inzulínky, shodují se lékaři i zdravotnický personál

Pro očkování vakcínou Pfizer jsou ideální stříkačky určené pro podání inzulinu. „Mají jasnou stupnici, kde naprosto přesně odtáhnete tu potřebnou dávku, to znamená 0,3 mililitru,“ uvedla Šéfka asociace sester Martina Šochmanová.

Z injekcí s pevnou jehlou není nadšená ani místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová: „Jehla, kterou aplikujete, nesmí být totožná s jehlou, kterou natahujete z toho roztoku,“ uvedla pro rozhlas.

Kromě ztupení jehly a zanesení infekce je podle ní také komplikovanější odhadnout správné množství natahované látky. „Malé množství roztoku je navíc v jehle. Je to zanedbatelné, ale znamená to trochu jinou techniku zacházení, než na kterou jsme zvyklí,“ dodala.

1,8 milionu injekcí s pevnou jehlou přiletí expresně za třímilionový poplatek

Pro primářku infekční kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava Lenku Petroušovou nejsou injekce s pevnou jehlou problém. „Je asi lepšé, když můžeme použít i druhou jehlu pro aplikaci, ale například při aplikaci vakcíny proti vzteklině je také používána fixní jehla na stříkačce,“ řekla.

Ministerstvo zdravotnictví od ní objednalo 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou od Čínské firmy Wuxi Yushou Medical Appliances za 1,7 milionu korun a zaplatilo také třímilionový příplatek za expresní leteckou dopravu.

Zůstává otázkou, zda se kvůli nepřesnému natahování látky bude sestrám dařit vytáhnout z lahvičky Pfizeru požadovaných šest dávek místo pěti.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články