Byl naočkován rekordní počet lidí. K Babišovu vysněnému cíli ale ještě stále dost chybí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: Shutterstock.

Během včerejška bylo naočkováno 81 753 lidí, což je dosavadně nejvíc. Oproti minulému čtvrtku, který držel rekord, je to nárůst o zhruba 3800 podaných dávek. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Premiér Babiš chtěl přitom ale původně už dávno očkovat více jak 100 tisíc osob denně.

V České republice zatím dostalo alespoň jednu dávku vakcíny přes 3,5 milionu lidí, z nichž 81 753 přibylo během včerejšího dne, což je nejvíce od spuštění vakcinace. Očkuje se u nás od konce loňského prosince.

100 tisíc denně

Během minulých dnů však počet podaných dávek kolísal, držel se ale u hranice 70 tisíc. Lidé, již splňují podmínky pro nárok na vakcínu, se mohou nechat očkovat v nemocnicích, velkokapacitních očkovacích centrech nebo u svých lékařů.

Ačkoliv je počet podaných dávek ve čtvrtek zatím nejvyšší od začátku pandemie, liší se od toho, co dříve sliboval premiér Andrej Babiš (ANO).

„Náš hlavní cíl je, abychom k 1. dubnu na Zelený čtvrtek měli prázdné mrazáky a aby bylo naočkováno. Abychom mohli 6. dubna v úterý naběhnout na kapacitu 100 tisíc naočkovaných vakcín denně,“ říkal předseda vlády v březnu ve videu na svém YouTube kanálu.

Problémy s dodavateli

Hranice sto tisíc denně se ale zatím zdá ještě nějaký čas před námi. Premiér Babiš si totiž stěžoval na nespolehlivost některých dodavatelů vakcín, jako je Moderna, AstraZeneca či Johnson & Johnson.

Nejvíce se u nás očkuje preparátem Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech, kterým u nás bylo naočkováno více jak 2,7 milionů lidí. Nejvyužívanější vakcínou bude pravděpodobně i nadále.

Na konci dubna premiér uvedl v rozhovoru pro XTV, že Pfizer/BioNTech je nejspolehlivější firmou, která dodává. Česko má od ní objednáno 14 milionů vakcín z celkového počtu 27 milionů od všech výrobců.

Někteří opozičníci a analytici však vidí problémy nejen s distribucí vakcín od dodavatelů do ČR, ale i mezi sklady a jednotlivými nemocnicemi či lékaři.

Problém s dodáváním vakcín uvnitř Česka si premiér slibuje vyřešit díky otevírání nových velkokapacitních center. Mezi ty patří i pražské O₂  Universum, které by mělo být schopné očkovat i 7 tisíc osob denně na jednom místě, což podstatně ulehčuje distribuci dávek.

Autor: Petr HejčlSouvisející články