Český diplomat v Indii se nakazil koronavirem. Pomohl mu národ, do kterého to nikdo neřekl

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Letadlo LOT
Zdroj: Adam Szczepkowski / Shutterstock.com

Na varšavské letiště přiletělo letadlo společnosti LOT s polským diplomatem, jeho manželkou a jedním českým diplomatem, kteří se v Indii nakazili koronavirem. Podle šéfa kanceláře polského premiéra šlo o spojeneckou pomoc.

Let s třemi osobami nakaženými koronavirem, které vyžadovaly lékařskou pomoc, zajišťovala polská národní letecká společnost LOT. Letadlo vyrazilo v sobotu večer a na varšavské letiště přiletělo v neděli ráno.

Spojenecká pomoc

Podle serveru Poland In byli mezi přepravovanými polský diplomat se svou manželkou a jeden český diplomat. Server iRozhlas s odkazem na české velvyslanectví v Indii uvedl, že by mělo jít o šedesátiletého muže, jemuž měl koronavirus zkomplikovat chronické onemocnění.

„Přepravili jsme polského diplomata s jeho manželkou z Dillí. Jeho zdravotní stav vyžadoval evakuaci kvůli zdravotním důvodům a potřebě urgentní hospitalizace. Navíc jsme přepravili i jednoho českého diplomata,“ uvedl podle Poland In šéf Leteckého záchranného sboru Robert Gałązkowski.

Všichni byli převezeni do nemocnice ministerstva vnitra, kde byli z důvodu přicestování z Indie umístěni do izolace. Stav českého diplomata je stabilizován a během týdne by měl být převezen do ostravské nemocnice.

Šéf kanceláře polského premiéra Michala Dworczyka na twitteru uvedl, že šlo o spojeneckou pomoc.

Situace v Indii

Indie se i nadále potýká s enormními počty nakažených nemocí covid-19. Minulý týden země dokonce překročila hranici 400 tisíc nakažených během jednoho dne. V posledních dnech počty přírůstků mírně klesají.

Mnoho pozorovatelů se ale domnívá, že případů může být mnohem více, protože se v některých odlehlých částech země nakažení oficiálně vůbec nezaznamenávají. To stejné může platit i s úmrtími.

Pandemií zpustošenou zemi podpořilo několik států Evropské unie včetně České republiky. V sobotu český velvyslanec předal tamním úřadům 500 kyslíkových bomb, jež Česko v rámci prokázání solidarity Indii darovalo.

Autor: Petr HejčlSouvisející články