Covidové pasy mají zelenou. Poslanci řekli, kdy by se mohly dostat do provozu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
covid pas cestovani
Zdroj: Shutterstock

Covidové pasy budou moci využívat lidé po celé Evropě, pokud se rozhodnou pro zahraniční dovolenou. Ty by měly usnadnit cestování mezi zeměmi. Na výsledku se dohodli zástupci členských zemí.

Ti došli ke kompromisu. Zavede se certifikát v papírové nebo digitální podobě. Covidové testy budou přístupné cenově a majitelé těchto certifikátů nebudou muset do karantény nebo splňovat jiné podmínky.

Cestovní ruch patří mezi nejvíce zasažené oblasti pandemií koronaviru

Těm, kteří nemoc prodělali, mají po očkování nebo mají negativní test, tak pas usnadní cesty přes hranice. V návrat turistů doufají hlavně jihoevropské státy, které potřebují znovu obnovit cestovní ruch.

„Tahle dobrá zpráva může zajistit, že se v létě 2021 nebude opakovat noční můra z loňského léta,“ řekl španělský zpravodaj.

Loni byly cesty do zahraničí velmi komplikované, turistický ruch se téměř zastavil. Letos díky certifikátu může být pro mnoho zemí lepší letní sezona.

Europoslanci chtěli, aby byly lidem k dispozici testy zdarma. V unijních zemích je zdarma očkování, ale pokud chcete do zahraničí, testy si musíte zaplatit. Testy budou nakonec dostupné.

Jejich úhradu zajistí státy a unijní fondy. Na testování komise vyhradila 100 milionů eur, k dispozici budou i další peníze, pokud bude potřeba.

Bezplatné testy by podle Lópeze Aquilara mohli mít studenti nebo pracovníci, co musí za prací do zahraničí

„Chápeme, že platba za test může znamenat finanční zátěž pro občany, zejména pro ty, kteří musí často překračovat hranice, jako jsou přeshraniční pracovníci nebo rodiny s dětmi, které ještě nejsou očkovány,“ řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Některé země chystají také restrikce, ale europoslanci se vyjádřili proti. Státy sice mohou zavést některá omezení, ale bylo by to proti smyslu covidové pasu a mělo by to tak být pouze ve výjimečných případech.

Státy Evropské unie budou v rámci pasu uznávat vakcíny, které jsou schválené, ale podle svého uvážení mohou respektovat také ty ostatní, jako je Sputnik V. S ním očkuje například Maďarsko a uvažuje o něm také sousední Slovensko.

Certifikát nebude nutností pro vycestování, ale zajistí plynulejší přechod do jiných zemích. Zavedení by měl europarlament schválit v polovině června, do provozu by se pasy mohly dostat již na začátku července.

Autor: Raina TomanováSouvisející články