Další rozvolňování nejdříve za 14 dní. Na řadě jsou kadeřnictví

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Havlicek Karel
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (ANO) představil své plány na příští rozvolňování. Podle něj jsou nyní na řadě služby spadající do kategorie péče o tělo. Jejich spuštění však musí ještě probrat s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (ANO). Již nyní je ale jasné, že k jejich využívání bude potřeba negativního testu na koronavirus.

Havlíček uvedl, že v případě dalšího rozvolňování jsou na řadě služby nabízející péči o tělo. Podle něj jsou právě toto služby, které dlouhodobě lidem chybí.

„Naším návrhem budou určitě službové aktivity jako kadeřníci a služby v péči o tělo. S ministrem zdravotnictví se ale teď musíme shodnout na podmínkách, za jakých budou fungovat,“ řekl pro Mladou frontu DNES Havlíček.

Ke kadeřníkovi pouze s negativním testem

Již nyní je ale jasné, že i tyto služby budou vázány na negativní antigenní test. Na ten by měl podle Havlíčka kadeřníkům přispívat stát tak, jako se to děje ve firmách. Neměli by si ho tedy platit sami zákazníci.

Zatím žádné změny se nechystají v gastronomii. „Restaurace bych teď neřešil, protože ty půjdou určitě až v posledních vlnách. To je prostě fakt,“ upřesnil pro MF DNES ministr.

Další rozvolnění by podle něj mohlo nastat za čtrnáct dní, až se stabilizuje epidemiologická situace po návratu dětí zpátky do škol.

Ve hře je nový PES

Mluví se i o návratu protipandemického systému PES, podle kterého se opatření řídila na jaře loňského roku.

Nejprve má však dojít k jeho úpravě a modernizaci. PES se již nebude řídit pouze pandemickým ukazatelem, tak jako to bylo dříve. Také má dojít k úpravě délky opatření. Havlíček chce rozestupy mezi jednotlivými uvolněními alespoň dva týdny.

Vláda o novém systému několikrát hovořila, stejně jako hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která uváděla, že nový PES bude hotový již před Velikonocemi.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články