Indie nabízí vakcínu pro všechny dospělé. Registraci na očkování ale provádí celá řada problémů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani Indie
Zdroj: Manoej Paateel / Shutterstock.com

Mezitím, co se koronavirus i nadále valí přes Indii, se tamní vláda snaží současnou pandemii porazit, nebo alespoň zbrzdit očkováním. To se sice otevřelo pro všechny dospělé osoby v zemi, v praxi na něj ale dosáhne jen velmi malá část populace.

V posledních dnech zaznamenává podle oficiálních statistik Indie postupný pokles v potvrzených případech nemoci covid-19. Podle většiny expertů jsou však reálné počty nakažených mnohem vyšší, protože se na většině míst v Indii kvůli špatnému zdravotnickému systému netestuje vůbec.

Slábnoucí pandemie

I přes malé počty testů však v současné době v zemi pandemie nejspíš opravdu slábne, protože se snižuje počet pozitivně testovaných osob, aniž by klesal počet provedených testů.

Dne 25. května bylo v Indii odhaleno 208 921 pozitivních lidí, což je zhruba 10 % všech testovaných. Naproti tomu 6. května, kdy zde byla pandemie na vrcholu, byl podíl pozitivně testovaných více než dvojnásobný.

„Je nezpochybnitelné, že počty nakažených během posledních týdnů klesají i přesto, že počty testů jsou stejné jako před dvěma týdny,“ napsala reportérka televize Al-Džazíra Elizabeth Puranam.

Situace v zemi je však stále na mnoha, zejména odlehlých, místech alarmující. Vláda se proto snaží co největší část populace co nejrychleji naočkovat. Tento proces však provádí celá řada problémů.

Registrace na očkování v angličtině

Na rozdíl například od Česka se v Indii může k očkování přihlásit kdokoliv dospělý. Všechny osoby nad 45 let pak dostanou vakcínu zdarma. Mladší si ji musí, až na výjimky v některých státech, hradit sami. Jedna dávka tu stojí v přepočtu okolo 20 dolarů. To je v Indii, kde existují extrémní sociální rozdíly, pro část populace značný problém.

Podle expertů může tento přístup ještě více ohrozit obyvatelé chudších a odlehlých oblastí. Agentura AP upozorňuje na to, že v bohatších regionech se již začínají očkovací místa plnit, kdežto v chudších se stále mnoho nemění.

Další překážkou je registrace na očkování. Tu může každý vyplnit na vládních webových stánkách. Ty jsou ale v angličtině. Ta je sice společně s hindštinou úředním jazykem země, ovládá ji však pouze zhruba desetina populace Indie.

Očkovací kampaň tak pro Indii znamená velkou výzvu. V zemi zároveň není problém pouze v distribuci, ale vakcíny tu chybí i celkově. Původně chtěla vláda do srpna plně naočkovat 300 milionů z celkových 1,4 miliardy obyvatel. Zatím však od ledna, kdy se v zemi očkovat začalo, dostalo všechny potřebné dávky vakcíny pouze něco málo přes 42 milionů obyvatel – zhruba 3 % celkové populace.

Autor: Petr HejčlSouvisející články