Koordinátorka očkování končí ve funkci. Už se ví, kdo ji nahradí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovaci centrum
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Očkovací strategii bude mít od příštího týdne na starosti nový orgán vznikající při ministerstvu zdravotnictví. Doposud ji řídila Kateřina Baťhová jako národní koordinátorka. Ta bude nyní nahrazena. Informaci přinesl iRozhlas.cz. 

Baťhovou nahradí rada pro řízení očkování. Poprvé se nově vzniklá rada sejde ve středu 12. května. Její složení není zatím příliš známé. Podle informací serveru iRozhlas.cz do ní bude patřit například krajský koordinátor očkování ve Středočeském kraji Martin Polák nebo náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči David Šmehlík.

Počet a jména členů nejsou zatím přesně známá

Své zástupce má mít v radě i resort zdravotnictví. Konkrétně se jedná o dva náměstky ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Martina Havrdu a Helenu Rögnerovou. Lékaře bude zastupovat šéf praktiků Petr Šonka a nemocnice ředitel Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl.

Dále měl být nominován Petr Šajdárek, šéf Chytré karantény a dva hejtmani — Martin Kuba (ODS) z Jihočeského kraje a Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) jako hejtman Liberce. Mluví se také o přednostce pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martině Vašákové a o zástupci ředitele při IT z Ústavu zdravotnických informací Martinu Blahovi.

Většina nominovaných své rozhodnutí o účasti na tomto projektu prozatím nekomentovala. Výjimkou byl například Martin Polák, který uvedl: „Můžu potvrdit, že jsem dostal nominaci a že jsem ji přijal,“ uvedl. „Hlavní náplní bude strategie očkování,“ upřesnil.

K práci rady se vyjádřil i David Šmehlík. „Tématem je řešení všeho, co souvisí s očkováním: kapacita očkovacích míst, logistika nebo vůbec zrychlení očkování,“ vysvětlil. Podle něj má jasnou prioritu zajištění vakcín pro rizikové skupiny obyvatel a dopravení větší části vakcín k praktickým lékařům, kde se podle něj očkuje stále velmi málo.

Dá se předpokládat, že rada bude mít na starosti nejen koronavirovou očkovací strategii na letošní rok, ale také i na roky nadcházející. Podle ministerstva zdravotnictví se na budoucích očkovacích plánech již intenzivně pracuje.

Koordinátorka se rozhodla skončit po odvolání ministra

Rada tedy nahradí funkci národního koordinátora, který očkování v České republice dozoroval doposud. Tuto funkci začal již od jejího vzniku v prosinci vykonávat Zdeněk Blahuta. Ten se však po několika týdnech své pozice vzdal a rezignoval ze zdravotních důvodů.

Na jeho místo přišla tehdejší ředitelka odboru mezinárodních věcí na ministerstvu zdravotnictví Kateřina Baťhová. Ta je ve funkci dodnes. Po odvolání bývalého ministra Jana Blatného (za ANO), ke kterému došlo 7. dubna 2021, přitom oznámila, že ve funkci do konce dubna skončí.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články