Máte rádi pivo a jdete na očkování? Pak vás slova odborníka nepotěší

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pivo rouska
Zdroj: Shutterstock

S narůstajícími teplotami je orosený půllitr zlatavého moku záchranou pro nejednoho Čecha či Češku. S horkem zkrátka roste chuť na pivo, ačkoliv nic se nemá přehánět a „vodou je člověk živ.“ Jak je to ale v případě očkování? Odborník serveru iRozhlas řekl něco, co se příznivcům tohoto oblíbeného nápoje nejspíš nebude líbit.

„Covidová ruka“ je zřejmě největším strašákem lidí, co se chystají na očkování proti koronaviru. Pokud se tedy zrovna nebojí jehel jako takových.

Mezi další nepříjemnosti, které může člověk po aplikaci vakcíny pociťovat, patří únava, bolest hlavy či zvýšená teplota. Někdo cítí jen místo vpichu a žádné další potíže nepozoruje. Reakce každého imunitního systému je různá.

Raději odpočívejte

Co se ale příliš neřeší, je to, jak se po očkování chovat. Jiří Radvanský, primář Oddělení tělovýchovného lékařství ve Fakultní nemocnici v Motole, doporučuje si naordinovat chvilku klidu.

„Má osobní zkušenost je taková, že pokud dostanete vakcínu dnes, tak si dejte jeden den klid a druhý den můžete jít třeba pomalu běhat,“ vyjádřil se pro iRozhlas.cz.

Právě on varuje před sportem po očkování. Sdílel dokonce zkušenost svého kolegy. „Je to velmi individuální. Jeden můj známý jel například na očkování na kole do Suchdola, a když přijel zpátky domů, tak dostal čtyřicítky horečky, což není zas tak obvyklé.“

Lékaři se tedy shodují, že by se lidé po očkování neměli věnovat namáhavým aktivitám či již zmíněnému sportu. Pokud jdete navíc na očkování v těchto tropických dnech a chystáte se sportovat, měli byste fyzickou zátěž opravdu zvážit. Obzvlášť pokud se týká paže, do níž vám byla vakcína vpravena.

Pivo před a po očkování se nedoporučuje

Je tu ale další věc, kterou po očkování Radvanský nedoporučuje. A tou je konzumace piva či alkoholu obecně. Lékař to pro iRozhlas.cz vysvětlil následovně:

„Ta očkovací látka je umístěna do mikročástic tuku a aplikuje se do svalu. Když budete mít v krvi alkohol, tak ten prostupuje do tkání a mohl by partikule rozpustit rychleji. Podstata očkování je jakoby ‚návod‘, aby vaše buňky vyrobily protein. Ten ‚návod‘ strčili do hrozně malých tukových partikulí, to vám píchnou do svalu a mělo by se dostat k imunitním buňkám.“

Radvanský ještě dodal, že „alkohol by mohl rozložit tukové partikule dřív, takže by se jejich obsah vysypal ne v buňce, ale ještě před ní a látka by se nedostala tam, kam má.“

A co vy, necháte se očkovat? Pokud ano, odpustíte si na chvilku sport či pivo?

Zdroj: iRozhlas.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články