Německo uzavřelo hranice s Českou republikou. Pendleři dostanou příplatek na ubytování

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Kontrola na hranicich
Zdroj: Hadrian / Shutterstock.com

Německo uzavřelo hranice s rakouským Tyrolskem a Českem kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem. Oznámil to spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Do země tak mohou cestovat už jen pendleři, ale někteří z nich o možnost přijdou. Němci se bojí především rozšíření nebezpečných mutací koronaviru.

Německo s pandemií bojuje úspěšněji než Česko. Má stejné přírůstky nakažených, ale také má osmkrát více obyvatel. Saský premiér Kretschmer nabídl české vládě pomoc a vyjádřil lítost.

V Německu je koronavirus rozšířený právě u hranic s Českou republikou

Bavorský okres Tirschenreuth společně s dalšími dvěma zpřísnil pravidla pro cestování pendlerů – Češi budou moci jet bez zastavení pouze do práce a pak se hned vrátit domů. Vrátí se také stálé kontroly, vše bude mít na starosti spolková policie.

Doposud byly kontroly pouze namátkové, nyní budou kontrolovat nejen řidiče, ale také chodce a cyklisty. Cestující budou muset policistům sdělit důvod cesty a předložit negativní test na koronavirus.

Sasko by chtělo udělit výjimku lidem, kteří dojíždí za prací do místních nemocnic a pečovatelských domů, nebo pracovníkům v zemědělství, zejména v živočišné výrobě.

Pendleři by měli mít čerstvý negativní test při každém vstupu do Saska, nyní se nechávají testovat dvakrát týdně.

Sasko pendlerům nabízí ubytování kousek od hranic

Stát by každému z nich přispěl tisíc korun na každou noc a nemuseli by denně dojíždět. Německé sdružení automobilového průmyslu VDA požaduje výjimky pro řidiče.

Automobilový průmysl je závislý na každodenním zásobování z továren v České republice, patří sem ale také Slovensko a další východní země.

Při překročení hranic by se řidiči registrovali a museli by se nechat pravidelně testovat. O takové rozšíření výjimek usilují také německé odbory nebo průmyslové svazy.

Některé firmy jsou na českých existenčně závislé a ohrozil je již dosavadní režim, kdy část Čechů podala výpovědi.

Autor: Raina TomanováSouvisející články