Nepodceňujme rozvolňování, proočkovanost je stále nízká, říká poradce prezidenta Prymula

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
roman prymula
Zdroj: Profimedia

Bývalý ministr zdravotnictví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS upozornil, že dokud nebude proočkovanost alespoň 60 procent, bude třeba určitých omezení. Zároveň zkritizoval zavření obchodů na Velký pátek.

Epidemiolog Roman Prymula dal najevo nesouhlas s opatřením, které nařizovalo uzavření obchodů v pátek před Velikonoci.

Konstatoval, že o to více lidé nakupovali ve čtvrtek a v sobotu, návaly v obchodech se tedy paradoxně zvětšovaly.

Na druhou stranu pochválil občany za dodržování opatření: „Je třeba lidem poděkovat. Jejich přístup byl skutečně takový, jak bylo požadováno, a myslím, že zásadní problémy tu skutečně nebudou,“ řekl.

Pokud se větší množství lidí v obchodech projeví na počtu nakažených, zjistíme podle bývalého ministra za 10 až 14 dní.

Bývalého ministra zdravotnictví těší klesající trend v počtu nakažených

Epidemiolog a současný poradce prezidenta uvedl, že zatížení nemocnic značně pokleslo a počet hospitalizovaných se po delší době dostal pod šest tisíc.

Prymula doufá, že se situace začne vracet do normálu v momentě, kdy bude proočkováno 60 až 70 procent obyvatelstva. Do té doby bude podle jeho názoru třeba dodržovat určitá bezpečnostní opatření.

„V tuto chvíli to určitě budou respirátory a bude snaha omezit shromažďování plus nějaké velké akce. Ale paradoxně u akcí je větší dopad na sdružování menších skupinek než na úplně velkých akcích,“ uvádí.

Pokud nám nedodá vakcíny EU, Sputnik je dobrá volba, říká Prymula

Ukončení nouzového stavu a současné povolení cestování mimo hranice okresu by podle Prymuly nemělo mít výraznější dopad na čísla nakažených, větší následky by mělo povolení shromažďování.

Epidemiolog varuje před porušováním opatření a setkáváním se s větším množstvím lidí, dokud se situace významně nezlepší.

Za příklad dává Izrael a Velkou Británii, kde se začíná pozitivně projevovat vysoká proočkovanost, a doufá, že se podobných výsledků brzy dočká i Česká republika.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články