Neškolení zaměstnanci, špína a plíseň: Továrna na výrobu vakcín proti covidu při kontrole selhala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vakcina vyvoj
Zdroj: Shutterstock

Očkování proti covidu-19 je v současné době a pravděpodobně také i do budoucna nejspolehlivějším způsobem, jak se bránit proti viru, který zamořil celý svět. O to větším šokem je zpráva o tom, jak vypadá prostředí jedné z předních firem, které vakcínu vyrábí.

Firma Johnson & Johnson je jednou z těch, které se výrobou vakcín proti covidu zabývají nejdéle a jsou také jedním z největších dodavatelů. Závod patřící pod společnost Emergent BioSolutions ale při kontrole výrazně zklamal.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv celkem na třinácti stránkách zprávy uvedl, proč musela být dočasně pozastavena činnost firmy. Podle kontrolorů není prostředí ve stavu, v jakém by zde mohly vznikat jakékoli léky.

Špína a plíseň

Stěny v místě, kde dochází k výrobě tisíců vakcín denně, se loupají a omítka opadává. Na zemi jsou skvrny neznámého původu a po podlaze se objevuje místy i plíseň. Tak podle všeho vypadá vnitřek závodu v Baltimoru.

Více než 15 milionů dávek bylo podle serveru Idnes.cz nutné zničit poté, co došlo k jejich kontaminaci nepořádkem z okolí. Po dobu vyšetřování problémů je firma v závodě nucena zastavit veškerou svou činnost.

Neškolení zaměstnanci

Kontroloři kromě současného stavu budovy zkontrolovali také několik záznamů z bezpečnostních kamer. Na těch je jasně vidět, že zaměstnanci nedodržují základní pravidla pro výrobu vakcín.

„Zaměstnanci neskladovali produkty tak, aby zabránili jejich kontaminaci,“ prohlásil mluvčí kontrolní společnosti. Zároveň dodal, že podle prozatímních informací byli někteří zaměstnanci navíc nevyškolení.

USA přesto vakcínu pravděpodobně povoluje

Ačkoli další osud firmy a jejích vakcín je v současné době kvůli této situaci nejistý, vypadá to, že USA očkování již dodanou vakcínou povolí. Prozatím je pozastaveno a rozhodnout o jeho dalším osudu se má v pátek odpoledne.

Podle infektologa Anthonyho Fauciho to v současné chvíli vypadá, že budou lidé pouze varováni a dostatečně informováni o situaci, avšak bude pouze na nich, zda se nakonec nechají naočkovat. Podle všeho totiž již dodané vakcíny žádnou chybovost nevykazují.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články