Nové zjištění z laboratoře, ze které možná unikl koronavirus. Čína nejspíš něco tají

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Covid Cina
Zdroj: IHOR SULYATYTSKYY / Shutterstock.com

Deník The Wall Street Journal přišel s novou informací, která by mohla výrazně změnit směr vyšetřování původu koronaviru SARS-CoV-2. Opírá se přitom o vysoce postavené zdroje. Jak na to reaguje čínská strana?

Známý deník The Wall Street Journal (WSJ) na konci minulého týdne zveřejnil informaci, že se ve Wuchanském institutu virologie (WIV) patrně objevily první případy nemoci covid-19 ještě dávno předtím, než to Čína oficiálně nahlásila Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Špatná data

WSJ své tvrzení opírá o doposud neuzavřenou zprávu amerických tajných služeb. Podle té měl být převezen z WIV do nemocnice první pacient s příznaky „podobnými nemoci covid-19“ již v listopadu roku 2019.

Čína přitom oficiálně první případ nemoci ve městě Wu-chan přiznala až 8. prosince téhož roku. První případ nemoci ve WIV se měl pak údajně objevit až 30. prosince.

Autoři článku Michael R. Gordon, Warren P. Strobel a Drew Hinshaw však upozorňují na to, že byli v kontaktu s několika lidmi obeznámenými se zprávou, z nichž každý vyjádřil různou úroveň důvěry v toto podezření.

Podle televize CNN pak jiná nejmenovaná osoba, která zprávu četla, uvedla, že „stále není nic definitivní“. Pokud by se však obvinění ukázalo jako pravdivé, mohlo by to změnit to, jak mezinárodní společenství přistupuje k výzkumu o původu koronaviru.

Co na to Čína?

Členové mise WHO, kteří na začátku letošního roku zkoumali ve WIV možný původ koronaviru, došli k závěru, že je „extrémně nepravděpodobné“, že by vir unikl z laboratoře.

K tomu se přikláněla i většina odborníků, kteří se domnívali, že se koronavirus patrně přenesl na člověka přírodní cestou ze zvířete. To se však zatím ale stále nepodařilo potvrdit, a část pozorovatelů tak začíná mluvit o tom, zda virus opravdu neunikl z laboratoře, jak se spekulovalo.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian však tvrzení WSJ označil za „kompletní nepravdu“. „Spojené státy pokračují v propagaci teorie o úniku z laboratoře. Zajímají se vůbec o dohledatelnost, nebo se jen snaží rozptýlit pozornost?“ řekl Zhao státnímu propagandistickému deníku Global Times.

Autor: Petr HejčlSouvisející články