Očkování dětí: Tohle jsou země, kde už je očkují. Odborníci řekli, proč je to nesmírně důležité

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani deti
Zdroj: Shutterstock

V koronavirové pandemii je nové téma, a to očkování pro děti, tedy pro jedince mladší 16 let. Nejblíže k tomu má vakcína od firem Pfizer/BioNTech. Tou už jsou dokonce očkovány děti od 12 let v USA, Kanadě a Izraeli. Evropská agentura pro léčivé přípravky má do tří týdnů rozhodnout, zda povolí podobný systém i v Evropské unii.

Evropské země s očkováním pro děti spíše počítají. V Německu už nyní plánují očkovací strategii tak, aby školáci dostali první látku v srpnu, tedy ještě před začátkem školního roku. U nás se zatím o ničem takovém nemluví. „O strategii očkování dětí se zatím vedou diskuze,“ řekla pro Lidovky.cz tisková mluvčí rezortu Jana Schillerová. Více informací však neuvedla.

Informace taky chybí dětským lékařům, kteří by se na očkování svých pacientů rádi podíleli. „Konkrétní kroky jsem zatím nepostřehla. Očekávám, že by diskuze s pediatry měla být skutečně co nejdříve, protože budeme čelit i četným otázkám ze strany rodičů. Měli bychom vědět, ve které fázi případně bude očkování umožněno a kdo ho bude provádět,“ řekla pro zpravodajský web Hana Cabrnochová, dětská lékařka a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.

Očkování dětí — stát musí přesvědčit rodiče

Komunikace s rodiči bude nejspíše klíčová. Jak se ukazuje, nejvíc skeptičtí jsou k očkování právě ty ročníky, které mají teď děti. Rodiče často opakují, že koronavirus není pro děti nijak nebezpečný, nevidí tedy důvod, proč očkovat. Odborníci ale upozorňují, že pokud dojde k dostatečné proočkovanosti u dospělé populace, začne se virus nekontrolovaně šířit v té dětské.

Epidemiologové rovněž upozorňují, že aby se virus přestal šířit, je třeba, aby bylo naočkováno proti nemoci covid-19 alespoň 80 procent populace. Je tedy nutné naočkovat i děti, a to ideálně do konce roku. Podle dětské lékařky není k obavám důvod.

„Dneska už víme, že ve věkové kategorii 12 let je vakcína vysoce účinná a hlavně je bezpečná, což je pro nás strašně cenné. Byť se školní mládež na přenosu covidu nepodílí tak významně, tak přeci jen tady vnímám benefity vakcinace,“ dodala Cabrnochová.

I kapacitně by to měly ordinace pediatrů zvládat. Pokud by například lékaři chtěli naočkovat 50 procent svých dětských pacientů, znamenalo by to na jednu ordinaci zhruba stovku dětí. Což je podle lékařů únosné. Pouze je nutné dávat pozor, aby očkování proti koronaviru nekolidovalo s jinými očkováním v tomto věku, například proti HPV viru, klíšťové encefalitidě a meningokoku.

Očkování dejte na starost dětským lékařům

Virolog Libor Grubhoffer předpokládá, že by školáci mohli být naočkováni proti koronaviru již před začátkem příštího školního roku. Pokud to ovšem budou mít na starosti spíše samosprávy, tedy samotné ordinace. Alespoň se v tomto duchu vyjádřil pro Lidovky.cz.

„Bylo by to nanejvýše žádoucí a pevně doufám, že to naše špatně fungující státní správa nepokazí. Naštěstí logistika spojená s očkováním je prakticky vždy úspěšná, pokud probíhá decentralizovaným způsobem v režii regionálních a místních samospráv bez vlivu vlády a ministerstva zdravotnictví,“ nebral si servítky virolog.

Současní výrobci vakcín umožňují očkovat lidi starší šestnácti nebo osmnácti let. AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna i Pfizer/BioNTech pracují na klinických výzkumech, které by umožnily očkovat i děti. Nejdále je v tomto výzkumu firma Pfizer, která již nyní může očkovat školáky v USA, Kanadě i Izraeli. V nejbližší době se s největší pravděpodobností přidá i Evropská unie.

Autor: Markéta Krejčí



Související články