Odborníci hodnotili dopady pandemie na lidské zdraví a psychiku. Přišli s děsivou předpovědí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
obezita alkoholismus
Zdroj: Shutterstock

Primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních potíží VFN Praha Jiří Votruba si myslí, že je současná společnost slabá a nedokáže čelit výzvě, jakou je koronavirová pandemie. Lidé jejím vlivem ještě více tloustnou, uvedl v pořadu Partie na CNN Prima NEWS.

Hostem pořadu byl i psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl, který varoval před stoupajícím počtem lidí s depresemi a sebevražednými sklony a upozornil i na stále častější domácí alkoholismus.

Tloustnutí jako důkaz slabosti

„Vím, že tato společnost je slabá a nedokáže se postavit skoro žádné výzvě. Lidé, kteří jsou ohrožení nemocí, jež zabíjí obézní nebo seniory, tak kvůli strachu ještě více tloustnou. To je důkaz slabosti,“ řekl primář Votruba.

Kromě občanů viní i politiky a lékaře. „Možná je i naše chyba, že nedokážeme komunikovat. Nedokážeme říci, že tady máme takhle závažnou infekci,“ dodal. Uvedl také, že kdyby se lidé dokázali vyhnout obezitě, počet obětí koronaviru by klesnul o třetinu.

Psychiatr Höschl informoval o následcích, které měla pandemie na psychiku občanů ČR. „Kolegové dělali v roce 2017 vlastní průzkum v terénu, druhý sběr dat proběhl poté v květnu 2020. Až třikrát narostl počet depresí a sebevražedných myšlenek,“ zdůraznil.

Vysvětlil také, jaké změny se odehrály na poli alkoholismu. Fenomén, který se rozmohl během koronavirových opatření, je domácí alkoholismus. „Člověk pije nekontrolovatelně. V hospodě je kontrolován sociální komunitou, doma se každý může pokaždé opít do němoty,“ dodal Höschl.

Čekají nás těžší zkoušky, shodují se odborníci

Třetím diskutujícím byl onkolog a senátor za ČSSD Jan Žaloudík. Ten se se svými kolegy shodl na tom, že by bylo naivní očekávat úplné vymizení onemocnění covid-19 ze společnosti. „Musí být jasno, kdo bude za jednotlivá opatření zodpovídat. Pokud se teď nadechneme, máme čas to před případnou další vlnou vyřešit,“ řekl Höschl.

Votruba se Žaloudíkem varovali před novými mutacemi a dalším omezením lékařské péče. „Ke zvládnutí péče musíme mít podmínky. Obáváme se, že na podzim někdo zakašle a šílený kolotoč se zase roztočí. Předtím k nám chodili pacienti od obvodních lékařů, ale teď se cítíme v první linii boje s nádorovými chorobami. Pokud péči podceníme, může se nám to brutálně vrátit,“ uvedl primář.

Společnost by se měla podle účastníků diskuze připravit i na horší epidemie, než je ta současná. „Je potřeba být připravený na další infekce, které se s lidmi táhnou od nepaměti. Covid je jen slabým odvarem toho, co jsme potkávali v minulosti. Tato epidemie není ani náhodu to nejhorší, co nás čeká,“ varoval Votruba.

Autor: Aneta Střechová



Související články