Petříček plánuje zavedení covid pasů od června. Bez nich se nedostanete do hospody ani k moři

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
tomas petricek
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ministr zahraničí Petříček v rozhovoru pro Prima CNN NEWS řekl, že zavedení covid pasu je momentálně jedinou cestou pro návrat společenského života. Vyjádřil se i k další výměně ministra zdravotnictví a vakcíně Sputnik.

Petříček uvedl, že covid pasy nemají diskriminovat, naopak mají občanům umožnit větší svobodu a návrat ke společenskému životu.

Kromě toho jde i podle ministra Petříčka o ekonomickou stránku věci. Cestovní ruch představuje 10 procent HDP v Evropské unii a jeho omezení má značný vliv na hospodářskou situaci.

S covid pasem do kina i do Evropy

„Jsem jednoznačně pro to, abychom tento nástroj dočasně použili. Aspoň po dobu, co tu bude řádit pandemie koronaviru. Covid pasy nám umožní bezpečnější cestování a představují také cestu, jak si dříve, než by to bylo možné, zajít do kina či s kamarády na pivo,“ říká.

Dodal, že se chystá vyjednávat o vzniku celoevropských pasů. Pokud se na jejich vzniku EU nedohodne, bude třeba jednat s jednotlivými státy zvlášť.

Nejprve bude třeba najít shodu se sousedními zeměmi, potom s turistickými destinacemi, uvádí Petříček. Dodává ale, že i nadále bude možné cestovat s negativními PCR i antigenními testy.

Protlačením Sputniku bychom přišli o důvěru občanů, říká ministr zahraničí

Ministr zahraničí Petříček také k nelibosti některých členů vlády odmítá pokusy dostat do České republiky vakcínu Sputnik V bez schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). „Pokud chceme ztratit důvěru lidí, tak jakýkoli nestandardní postup je cesta špatným směrem,“ řekl.

Vyjádřil se také k další výměně ministra zdravotnictví: „Je to již čtvrtý ministr během půl roku na této důležité pozici. Je pravdou, že některé kroky ze strany ministerstva zdravotnictví nebyly pochopeny ze strany veřejnosti.“

Petříček věří, že nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude naslouchat odborníkům a spolupráce mezi resortem zdravotnictví a zahraničí bude i nadále na dobré úrovni.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články