Počet nakažených u nás dál klesá. Takové číslo jsme měli naposledy téměř před rokem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Koronavirus
Zdroj: Shutterstock.com

Koronavirová pandemie u nás dál pozvolna slábne. Zatím se na aktuálních datech u ministerstva zdravotnictví neodrazil návrat do škol ani postupné rozvolňování. Včera bylo v laboratořích zachyceno pouze 257 pozitivních testů, to je nejmenší nedělní číslo od loňského srpna.

S koronavirem se v České republice potýkáme již patnáct měsíců, přesně od 1. března roku 2020, kdy byly na našem území první tři případy nákazy tímto onemocněním. Od té doby se nakazilo již více než 1,6 milionu obyvatel a zemřelo jich necelých 30 tisíc.

Klesá počet nově nakažených i zemřelých

Data se ale začínají jevit čím dál optimističtěji. Počet nových nakažených i nadále klesá. Ještě před třemi měsíci to bylo až 17 000 nakažených denně, dnes jsou to spíše stovky, maximálně jeden tisíc. Také klesl právě počet úmrtí. Zatímco v první půlce minulého týdne ještě umíralo průměrně 30 lidí za den, od té druhé půlky je to průměrně 20 lidí denně.

To se odráží také na počtu nemocných na 100 000 obyvatel, což je takzvané incidenční číslo. To bylo za posledních čtrnáct dní 172, za poslední týden už je ovšem pouhých 71. Tato situace se zlepšuje i v jednotlivých krajích. Incidenční číslo vyšší než sto má za poslední týden už jen Moravskoslezský a Zlínský kraj.

Klesající trend se odráží i v nemocnicích, tedy v počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19. Zatímco včera byl celkový počet těchto nemocných v nemocnici 1 310, z toho 250 v těžkém stavu. O týden dříve to bylo 1 865 a 373. Před 14 dny to bylo dokonce 2 502 a 491. To znamená, že za 14 dní poklesl počet pacientů s koronavirem v nemocnicích téměř o polovinu.

Očkovat se můžou už i čtyřicátníci

Svou zásluhu na tom má jistě i očkování. To je u nás k dispozici již od loňského prosince. Od té doby bylo naočkováno alespoň jednou dávkou vakcíny přes 3 miliony lidí. Kompletně je naočkován již 1 105 203 lidí. Poslední týden se počet očkovaných lidí za den postupně zvyšoval.

Zatímco před 14 dny bylo v jeden den naočkováno nejvíce 78 805 lidí, minulý týden bylo maximum 87 851 a tento týden byl nejvyšší počet lidí naočkován ve čtvrtek, a to 89 732 lidí.

Očkovací brány se dnes otevřely pro lidi starší 40 let. Jen za první půl hodinu se zaregistrovalo přes 100 000 obyvatel. Systém poté postihl téměř hodinový výpadek.

Dále probíhá i testování. Laboratoře provedly za včerejší den 54 232 antigenních testů, což je o deset tisíc méně, než tomu bylo 2. května. Dál se provedlo 6 774 testů PCR. Těch bylo naopak více než minulý týden (5 882) i týden předtím (5 780). I nadále je zdaleka nejvíce testů provedeno z důvodu preventivních, tedy jedná se o povinné testy v zaměstnání, ve školách apod.

Menší podíl mají testy epidemiologické indikace. Ty se používají, pokud byl jedinec v přímém kontaktu s nakaženým. Úplně nejméně testů je prováděno na základě diagnostické indikace a jejich počet dál postupně klesá. Minulý víkend jich bylo provedeno celkově 4820 a víkend předtím 5671.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články