Přibývají podezřelá úmrtí v souvislosti s očkováním. Číslo za poslední týden je alarmující

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: Shutterstock.com

S větším počtem očkovaných lidí se zvyšuje i počet nahlášených nežádoucích účinků, ale i počet takzvaných podezření na úmrtí po očkování proti koronaviru. Tato data sbírá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle něj již eviduje 69 takovýchto úmrtí. Za poslední týden přibyly 4.

SÚKL opět zveřejnil informace týkající se nežádoucích účinků, které byly nahlášeny v souvislosti s očkováním proti onemocnění covid-19. Do úterního večera jich bylo nahlášeno 4512, což je o 330 více, než tomu bylo minulý týden.

Nežádoucí účinky hodnotí EMA

Lidé i lékaři nejčastěji hlásí obvyklé potíže, jako je bolest v místě vpichu, horečka, zimnice, únava či stav podobný počínající chřipce.

Je potřeba si uvědomit, že všechna tato data, která SÚKL sbírá a zveřejňuje, obsahují pouhá podezření na nežádoucí účinek. Nejedná se tedy o vědecky doložený empirický fakt. Všechny nežádoucí účinky i všechna podezřelá úmrtí ústav pečlivě prošetřuje a následně je zasílá do Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

EMA téměř neustále hodnotí bezpečnost všech vakcín určených k očkování proti koronaviru. Nyní se často hovoří o bezpečnosti vakcín firem AstraZeneca a Johnson & Johnson v souvislosti s tvorbou krevních sraženin. EMA ale stále stojí za názorem, že přínos vakcíny je větší než její rizika. Žádná zvláštní opatření tedy pro ně nechystá.

Ovšem některé státy toto podezření řeší samy, a to tím, že tvoří minimální věkové hranice pro aplikaci vakcíny. Jedná se například o Německo, Francii, Itálii, Španělsko či Nizozemsko. Dánsko a Norsko dalo dokonce vakcíně od firmy AstraZeneca stopku úplně.

Věková hranice se řeší i u nás. Konkrétně nad tím uvažuje Česká vakcinologická společnost. Někteří její členové navrhují, aby vakcíny od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson dostávaly v České republice pouze osoby starší padesáti let.

Firmy začínají tvořit vakcíny pro děti

Agentura nyní také pracuje na hodnocení vakcín, zda jsou vhodné pro lidi mladší 16 let, tedy pro děti. K tomu má momentálně nejblíž vakcína od firmy Pfizer/BioNTech, která by mohla uvolnit léčivo pro děti starší 12 let již letos v červnu. Podle epidemiologů je to pro boj s pandemií klíčové.

Zvýšený počet zaregistrovaných nežádoucích účinků je způsoben nárůstem počtu očkovaných. Nyní se očkuje kolem 80 000  lidí denně. K úternímu večeru bylo u nás celkem podáno 4,3 milionu dávek očkovací látky. 1,1 milionu lidí by mělo mít očkování již kompletní.

Autor: Markéta Krejčí



Související články