Prymula prozradil, jak definitivně porazit koronavirus. Řekl také, s čím zásadně nesouhlasí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Prymula Roman
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia.cz

Česká republika dál pokračuje v očkování. Minulý týden v pondělí se otevřely brány pro lidi ve věku 35+, ve středu dokonce 30+. Zájem ale začíná opadávat. Podle Romana Prymuly by toto mohl být kámen úrazu. Pro CNN Prima NEWS vysvětlil, proč je důležité, aby se naočkovali všichni. Uvedl také, co si myslí o zavedeném pravidlu, že tři týdny od očkování nepotřebuje člověk negativní test.

Podle informací z Chytré karantény se minulé pondělí do 13. hodiny zaregistrovalo přes 100 tisíc lidí ve věkové skupině 35+ . Ve středu, kdy se rezervační systém otevřel pro třicátníky, se 100 tisíc lidí zaregistrovalo až po 15. hodině. Celkově mladší generace v registraci zaostává.

Zatímco lidí starších 70 let se zaregistrovalo 75 procent, lidí ve věku 60–64 let bylo 69 procent. Čtyřicátníků je zaregistrována necelá polovina. U mladších ročníků se předpokládá, že to bude ještě menší počet zájemců.

Neočkovaní se musí přesvědčit

Podle Romana Prymuly to může znamenat velký problém. „Je to silná věková skupina, jsou to navíc lidé, kteří hodně cestují. I z tohoto důvodu je žádoucí, aby i mezi nimi byla poměrně vysoká proočkovanost. Problém je ochota a motivace jednotlivých lidí se nechat očkovat,“ uvedl Prymula pro CNN Prima NEWS.

Podle počtu zájemců a podle nasmlouvaných dávek vakcíny to nyní vypadá, že očkovací látky bude o prázdninách spíš přebytek. Z toho vyplývá i úkol pro nového ministra zdravotnictví. Ten by se měl nyní zaměřit na kampaň, která přesvědčí i mladé lidi nechat se očkovat.

„Těch 1,5 milionu osob ve věku 30–40 let určitě neznamená, že se všichni budou chtít nechat očkovat. S jednotlivými snižujícími se kategoriemi je snižující se zájem o očkování. Opravdu se může stát, že tu v létě bude převis vakcín. Já s tím počítám. Naopak bude muset přijít přesvědčovací kampaň, aby lidé pochopili, že to je v jejich prospěch, ne nějaký statní dirigismus, který by jim měl nutit vakcínu,“ dodal Prymula.

Odborníci jsou přesvědčeni, že na fungující kolektivní imunitu je potřeba naočkovat aspoň 70 procent obyvatel. V České republice to znamená zhruba 7,5 milionu lidí. Podle dat z ministerstva zdravotnictví bylo k včerejšímu dni naočkováno oběma dávkami 1,2 milionu lidí a jednu dávku již dostalo 3,6 milionu lidí. Tedy zhruba polovina potřebného počtu.

[readaso]

Tři týdny po očkování je málo

Před týdnem navíc přišel rezort zdravotnictví s novinkou. Lidé, kteří byli před více jak 21 dny očkováni první dávkou vakcíny na covid-19, se nemusí prokazovat negativním testem, například u kadeřníka či na zahrádce. Prymula si však nemyslí, že je to správně určená doba.

„Tři týdny z odborného hlediska nejsou úplně nejšťastnější. Když se podíváme na to, co obecně víme o vakcínách, nárůst protilátek začíná někdy kolem 13. dne. Během dalšího týdne dojde k určitému exponenciálnímu nárůstu, ale určitě to není optimem (…) Optimálnější by byly čtyři týdny,“ uvedl v rozhovoru epidemiolog.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články