S pandemickými opatřeními vzrostl zájem o chování psů. Nedostatečný výcvik je ale nebezpečný pro okolí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pes
Zdroj: Pexels.com

Když začala řádit koronavirová krize a lidé byli nuceni uzavřít se do svých domovů a přestat se stýkat s lidmi, mnozí se rozhodli, že samotu překonají s pomocí zvířete. Nárůst adopcí psů se zvýšil téměř o dvě stě procent a původně tak chovatelé a útulky jásali, že získají psi nové skvělé páníčky.

Například Asociace výrobků krmiv pro domácí mazlíčky v Británii odhaduje, že je v zemi v současné době zhruba o 12 milionů psů více než před třemi lety. K nárůstu došlo především v loňském a letošním roce.

Jenže problém je v tom, že psa si vzali i lidé, kteří chtěli pouze společnost, už ale nepomysleli na to, co pes potřebuje od nich.

Jenna Kiddie, vedoucí společnosti pro výcvik psího chování, uvedla v rozhovoru pro The Guardian: „Psi, které si majitelé pořídili jen kvůli koronavirové krizi, v 90 % případů nedostanou správný výcvik. Pokud si tak člověk koupil bojové plemeno, je to obrovský problém. Už od začátku nárůstu psí populace jsme se obávali problémů.“

Milovnice psů pokousána rotvajlerem

Žena, která v rozhovoru uvedla jen příjmení Forman, si psa nepořídila kvůli koronavirové krizi. Vždy s nimi vyrůstala, a když se přestěhovala od rodiny, věděla, že bez štěněte nedá ani ránu. I po hrůzném zážitku, kterým si prošla, stále svého pejska miluje.

U plotu do její zahrady totiž několikrát štěkal rotvajler, o kterého se majitel nedokázal řádně postarat. Jednoho dne, když svého vlastního mazlíčka před větším psem chránila, na ni rotvajler zaútočil. Skončila v nemocnici s roztrhanými šlachami na rukou.

Osmdesátiletá žena zabita psem

Další případ, který se stal letos v dubnu, potvrzuje nebezpečnost špatně vychovaných psů jejich majiteli. Osmdesátiletá žena a několikanásobná babička zemřela po napadení několika zvířaty svého souseda.

Ukázalo se, že majitel si zvířata koupil právě kvůli samotě v době pandemie, ale neměl žádné předešlé zkušenosti a nedokázal je řádně vycvičit. Psi utekli z jeho zahrady a napadli ženu o pár domů dál. Následně bylo rozhodnuto o jejich utracení.

Útoky na děti

Krátce po začátku pandemie začali zaznamenávat lékaři v nemocnici u Liverpoolu obrovský nárůst dětí pokousaných psem. Průzkumy brzy ukázaly, že na vině nejsou děti samotné, ani psi, kteří napadají náhodné oběti, ale jejich majitelé.

Bohužel bezohlednost lidí a nedostatečné zvážení situace vedlo k obřímu nárůstu nejen útoků psů na děti, ale i na dospělé, k několika smrtím a k následnému utrácení zvířat. Ta přitom podle reportáže BBC mnohdy sama nejsou na vině, protože se jedná o plemena, která mají agresi v krvi a bez vzorného výcviku je toto jejich přirozeným chováním.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články