Už nejsem popírač, říká primář sokolovské interny Martin Straka o zkušenostech s britskou mutací koronaviru

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
covid leky
Zdroj: Profimedia

Karlovarský kraj patřil k oblastem nejvíce postiženým koronavirem. Martin Straka, primář sokolovské nemocnice, nejprve koronavirus zlehčoval, pak ale viděl umírat mladé lidi vlivem britské mutace a teď šíří osvětu. Pokud bych mohl změnit pohled alespoň jednoho člověka, tak to má smysl, uvádí.

Primář interního oddělení v rozhovoru pro iRozhlas komentoval kromě pandemické situace také postup vlády.

„Vláda Andreje Babiše situaci nezvládla, nemám důvod si ho vážit,“ říká Straka.

Dodal také, že podle jeho názoru by se měla vláda řídit názorem kompetentních odborníků, jako je tomu například v sousedním Německu.

„Premiér to ale má tak, že neposlouchá nikoho a žije v tom, že má pravdu a firmu odtáhne. Stát ale není firma,“ upozorňuje primář.

Britská mutace primáře přiměla změnit názor

Straka v rozhovoru přiznal, že ještě na podzim měl pocit, že je koronavirus nafouknutá bublina.

Když ale v lednu přišla do Česka jeho britská mutace a kromě starých a nemocných lidí začali umírat i lidé mladí a bez zdravotních problému, změnil názor. „Neumím to úplně pojmenovat, ale empirická zkušenost byla poměrně jasná,“ přiznává.

Další vlnu zvládneme, věří Straka

Oproti informacím, které přinášela některá média, Straka říká, že péči poskytovali během krizového období všem pacientům, museli si ale kvůli nedostatku přístrojů i školeného personálu vybírat, komu pomohou intenzivněji.

Po této zkušenosti si je jistý, že je zdravotnictví na další vlnu připraveno a zvládne ji ještě lépe než předchozí.

V rozhovoru uvedl, že čeká příchod další, tentokrát brazilské mutace. Vyjádřil také obavu, že bude rezistentní proti očkování. „Pokud tomu tak nebude, jsme z toho venku,“ doufá.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články