Vakcína AstraZeneca je spojena s dalším vedlejším účinkem. Lidé si všímají nepříjemnosti na své kůži

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
AstraZeneca
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Vakcína AstraZeneca byla včera spojena s jinou vzácnou krvácivou poruchou, píše web Daily Mail. Lidé, kteří jsou touto látkou naočkovaní, mají tedy obavy o své zdraví. Jak to tedy je a měli by se ti, co už mají očkování za sebou, něčeho strachovat?

Vědci tvrdí, že přibližně jeden ze sta tisíců lidí, kteří dostali vakcínu s názvem AstraZeneca, bude trpět idiopatickou trombocytopenickou purpurou, což je stav, u něhož dochází z neznámé příčiny za účasti imunitních mechanismů k urychlenému rozpadu krevních destiček.

Obavy z očkování

Tento nepříjemný stav může způsobit drobné modřiny na celém těle a u některých pacientů může způsobit vyrážku s fialovými tečkami. Po očkování touto vakcínou, kterou vyvinula Oxfordská univerzita, bylo téměř tři sta Britů postiženo vzácnou poruchou srážlivosti krve.

Žádné případy zatím nebyly spojeny s vakcínou Pfizer, která funguje úplně jiným způsobem. U vakcíny AstraZeneca trvalo téměř čtyři týdny, než se objevily problémy spojené se srážlivostí krve.

Neexistuje žádný přímý důkaz, který by potvrzoval to, že vakcína AstraZeneca způsobuje krevní sraženiny. I nadále probíhá zkoumání dané vakcíny a jejích vedlejších účinků. Odborníci také trvají na tom, že výhody vakcíny převažují nad riziky pro velkou většinu dospělých.

Pacienti, u kterých se ITP vyvinula, měli průměrný věk šedesát devět let a měli alespoň jeden jiný zdravotní problém, například srdeční choroby nebo cukrovku. Ve většině případů se lidé plně uzdraví a problémy lze snadno léčit, pokud se však zachytí v raném stádiu.

Jak je to u nás?

Příznaky zcela závisí na tom, kde je sraženina, přičemž pacienti si často stěžují na bolest hlavy. Sraženiny v hlavních tepnách v břiše mohou způsobit přetrvávající bolest žaludku a v nohou mohou způsobit otoky končetin.

Některé země se rozhodly vakcínu používat bez omezení, přičemž Dánsko a Norsko se rozhodly vakcínu ve svých státech vůbec nezavést. Jiné země omezily vakcinaci na určité věkové skupiny.

Ministerstvo zdravotnictví u nás tento týden doporučilo neočkovat vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson lidi mladší šedesáti let. Samotná trombóza se totiž často objevovala u lidí v mladším věku.

Co bude s vakcínami AstraZeneca, které se dostaly převážně do ordinací praktických lékařů, nikdo neví. Dosud bylo aplikováno kolem sedmi set tisíc dávek vakcíny a pro ministerstvo je důležité především zdraví občanů.

Zdroj: DailyMail
Autor: František OlšaSouvisející články