Vedlejší účinky nesouvisí s naším očkováním, tvrdí společnost AstraZeneca  

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
vakcina
Zdroj: Shuttersctock

Společnost AstraZeneca v neděli uveřejnila informaci, že zhodnotila veškeré údaje vzorků z řad 17 milionů osob z Evropské unie a Velké Británie a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Informovala o tom agentura Reuters. 

V posledních dnech se neustále objevují nové zprávy z řad několika zemí, které postupně informují o tom, že přestávají na určitou dobu očkovat očkovací látkou od společnosti AstraZeneca 

Mezi prvními zeměmi, které přestaly látku proti covidu od této společnosti používat, bylo Dánsko a Norsko, pak následovaly další země jako Bulharsko, Rumunsko, Island či Thajsko.  

Přidalo se i Irsko 

Společnost se k celé situaci vyjádřila: „Pečlivé zhodnocení veškerých dat o bezpečnosti více než 17 milionů lidí naočkovaných v Evropské unii a v Británii vakcínou proti covidu AstraZenecy neprokázalo zvýšené riziko plicní embolie, hluboké žilní trombózy či sníženého množství krevních destiček v jakékoli věkové skupině, u jakéhokoli pohlaví, jakékoli šarže či v určité zemi,“ zní vyjádření.  

Poslední zemí, která se rozhodla očkovací látky AstraZeneca nepoužívat, je Irsko.  

Jako důvod uvedlo případy z ostatních zemí, kdy v Norsku mělo mít problémy se srážením krve i několik zdravotníků naočkovaných touto vakcínou. 

V Česku nejsou použity šarže jako v zahraničí 

AstraZeneca vytvořila očkovací látky společně s Oxfordskou univerzitou. Jejich vakcíny se zastala nejen Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). 

celému dění se vyjádřila i mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová, která řekla, že nevidí žádný důvod k tomu, proč by neměla být látka používána.   

Pfizer/BioNTech a Moderna u nás též využívají tuto vakcínu, ale podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na našem území nejsou podávány zakázané šarže jako například v Norsku nebo Dánsku. Související články