Veterináři podávali lidem psí očkování proti covidu. Neprofesionální, míní kolegové

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
veterinar ockovani
Zdroj: Halfpoint/Shutterstock.com

Dost zvláštní případ momentálně vyšetřují úřady v jihoamerickém Chile. Až sto lidem tam dva tamní veterináři podali očkování proti onemocnění covid-19, které ale bylo určené psům. Ačkoliv se sami obhajují, musí zaplatit tučné pokuty. Informuje o tom web scmp.com.

Veterináři na severu Chile se rozhodli udělat věci po svém a při tom riskovali lidské životy. Zatímco celosvětové farmaceutické společnosti dělaly maximum pro to, aby vyvinuly vakcínu proti koronaviru, oni bez jakýchkoliv problémů podali několika desítkám lidí vakcínu určenou psům.

Očkovala sebe, ale i cizí lidi

Podle dostupných informací měla naočkovat jedna z veterinářek nejen svůj personál, ale dokonce i sama sebe a některé další lidi ze svého okolí. „Funguje to! Sama jsem se naočkovala minulý rok,“ uvedla pokutovaná veterinářka pro scmp.com.

„S manželem jsme na sebe aplikovali tuto látku a neměli jsme žádné komplikace. Ve firmě, kde manžel pracuje, měli hodně nakažených. Byl s nimi v kontaktu, ale zůstal zdravý,“ reagovala posléze.

Úřady s jejich nápadem zcela nesouhlasí, podle nich je toto jednání vysoce riskantní. „Neexistuje žádná studie, která by se zabývala něčím takovým,“ uvedla regionální pracovnice ministerstva zdravotnictví Rossana Diaz.

První informace o možných divných praktikách se k obyvatelům dostaly loni v září ve města Calama. Tamní personál tam vůbec, podle výpovědi svědků, nenosil vůbec žádné roušky. A to očkovací látky přišli až ten samý rok v prosinci. „Je to velmi nebezpečné,“ řekla ministryni zdravotnictví Rossana Diaz z regionu Antofagasta.

Je to neprofesionální, tvrdí úřady

„Je to naprosto neprofesionální,“ komentovala předsedkyně Společnosti veterinářů Maria José Ubillová. O možných vedlejších účincích psí vakcíny podané člověku promluvila i Diaz: „Existují studie, které říkají, že účinky na člověka mohou být lokální, jako je podráždění, ale i systémové,“ dodala.

Za nelegální a potencionálně nebezpečné jednání veterinářům hrozí pokuta až 250 tisíc korun. Tamní úřady včetně policie vyšetřují už několik podobných stížností. Informace ohledně těchto dvou případů už vyšly najevo před více než týdnem, ale doposud nikdo z nich pokutu nezaplatil.

V Chile žije celkem 15,2 milionů obyvatel, z toho už vláda stihla první dávkou naočkovat více jak 7,7 milionů lidí. V zemi je evidováno 1,13 milionů lidí s nákazou koronaviru a více jak 25 000 úmrtí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články