Vyrážka kvůli rouškám? Podle dermatologů jí trpí zhruba polovina pacientů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rouska
Zdroj: Shutterstock

Několik posledních měsíců je kvůli šíření nemoci covid-19 ve většině veřejných míst povinnost nosit respirátor, roušku či jinou ochranu dýchacích cest. Toto preventivní opatření snižuje pravděpodobnost přenosu, ale zároveň může mít špatný vliv na naši pleť.

Podle televize CNN Prima News má problém s pletí každý druhý pacient, který navštíví dermatologickou ordinaci. Na vině jsou podle ní přitom právě roušky a další ochranné pomůcky.

Ekzém, akné, růžovka

Příčinou vzniku vyrážek a dalších kožních problémů při nošení ochrany dýchacích cest jsou podle ředitele FN Královské Vinohrady Petr Arenbergera zejména změny teplot i střídání vlhkosti a vzduchu.

Kromě uzavřeného prostoru v roušce či respirátoru může vyrážku či jiný problém s pletí zhoršit i tření držících gumiček.

Dlouhodobější neustálé nošení roušky či respirátoru může mít za následek mírnou vyrážku, ale i vážnější problémy, jako je ekzém, akné či růžovka. Problémy se projevují zejména u osob, kteří jsou k těmto onemocněním disponováni. To ale neznamená, že museli mít podobné problémy v minulosti.

Dermatoložka Monika Arenbergerová upozornila na případné problémy spojené s nošením ochrany úst již v červnu loňského roku, tedy zhruba 3 měsíce po prvním případu nemoci covid-19 v ČR. „

My jsme prakticky po celou dobu pandemie neřešili nic jiného než potíže s obličeji, které roušku netolerovaly,“ řekla tehdy proděkanka 3. LF UK v rozhovoru pro Jindřichohradecký deník.

Pozitivní sekundární účinek roušek či respirátorů mohou naopak ocenit třeba alergici, kterým mohou pomáhat jako ochrana proti pylu.

Péče o pleť

Jednou z prevencí proti problémům s pletí způsobených nošením roušek a respirátorů je jejich častá výměna. Respirátor by se měl například měnit každé čtyři hodiny.

Dále dermatologové doporučují používat bariérové hydratační krémy na pleť. Využívat by je měli zejména lidé, kteří musí mít ochranu úst a nosu v práci či na jiných místech i několik hodin v kuse.

Poprvé vyhlásila vláda povinné nošení roušek či jiné ochrany dýchacích cest již vloni 18. března. Dnes je nutné ji nosit na všech veřejných místech a k pohybu ve většině vnitřních prostor je potřeba respirátor.

Autor: Petr HejčlSouvisející články