Bouřky znovu úřadovaly. Na jihu Čech způsobily velké škody

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
hasici odklizeni stromu
Zdroj: khorkins / Shutterstock.com

Bouřky se tento týden očekávají skoro každý den. Na jihu Čech v úterý večer strhla jedna z nich střechu. Na Českobudějovicku museli hasiči dokonce k dvaceti výjezdům.

Výstraha je platná již od pondělí, bouřky se mohou objevit po celý zbytek týdne. Hasiči proto měli plné ruce práce, odklízeli nejen stromy ze silnic, ale také čistili rybníky. Řeka Blanice je hodně rozvodněná, další bouřky se očekávají již ve středu.

Bouřky ohrožují nejen řidiče

„Dnes nás čekají v Čechách výrazné projevy zvlněné studené fronty (viz mapa srážek za 24h) ve formě velmi silných bouřek, velké rozdíly budou mezi Čechami a Moravou a Slezskem a to jak v oblačnosti, tak ve srážkách a teplotách,“ uvádí meteorologové na facebooku.

„Vše je dáno zvlněnou studenou frontou nad naším územím. Zejména později odpoledne a večer se v Čechách místy vyskytnou bouřky, které mohou být i velmi silné s přívalovými srážkami kolem 60 mm, kroupami a nárazy větru kolem 90 km/h,“ upozorňují.

Řeka Blanice na Prachaticku je hodně rozvodněná, a hrozí zde nebezpečí. „Na toku Blanice v profilu Blanický mlýn bude v blízké době v důsledku srážek a předchozího nasycení překročen 3. SPA. Vzhledem k dalším očekávaným srážkám může hladina ještě dále kolísat kolem 3. SPA, ve středním a dolním úseku bude vlivem dotoku hladina dále stoupat.“

Nejvíce bouřky zasáhly jižní Čechy

Právě na jihu Čech zasahovali hasiči nejčastěji, uvádí web iDNES. Čistili nejen návsi po dešti, ale také samotné rybníky. Čekalo je také odčerpávání vody. Devět stromů přitom odklidili pouze na Jindřichohradecku.

V Českých Velenicích museli zase zajistit strhnutou střechu jednoho z bytových domů. Ve Volyni se k hromům a bleskům přidaly také kroupy, které ničily automobily, uvedly Novinky. Silné bouřky ale budou pokračovat hned ve středu odpoledne a večer.

Meteorologové upozorňují také na to, že podobné počasí bude pokračovat až do víkendu. Teploty se sice budou pohybovat kolem 25 až 28 stupňů, ale obloha bude zatažená a bude pršet. Bouřky tak nebudou výjimkou.

Zdroj: iDNES, Facebook, Novinky

Autor: Raina TomanováSouvisející články