Hladiny řek zvýšil déšť i vodohospodáři

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Rozvodnena reka
Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Nejen silný vítr trápí v posledních dnech Česko. Přidal se k němu také intenzivní déšť. Ten zvedl hladiny našich řek. Nejhůře je na tom prozatím Královéhradecký a Liberecký kraj. Jedna z řek, Lužická Nisa, byla dokonce na druhém povodňovém stupni. Podle posledních informací by ale měla její hladina pomalu klesat.

Několikahodinový déšť a postupné odtávání sněhu zvýšilo hladiny několika řek. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se na našem území vyskytují všechny tři stupně povodňové aktivity.

Labe je na trojce

Nejhůře je na tom kraj Královéhradecký. Nejvážnější situace je momentálně na Labi, a to v Bodě a Stanovicích. Tam má hladina řeky více jak tři metry, což značí třetí stupeň povodňové aktivity. Podle dat ČHMÚ hladina v nejbližší době neklesne.

Vysoko je také řeka Metuje. Ta je v Krčíně na druhém stupni povodňové aktivity a její hladina vzrostla na 210 centimetrů. V Maršově nad Metují a Hronově má řeka stupeň jedna. Ani zde se nepředpokládá, že by se mohla hladina v nadcházejících hodinách snížit.

Zasahovali hasiči i policisté

V těchto oblastech byli včera v pohotovosti také hasiči. Nakonec museli podle ČTK odčerpávat vodu z asi dvaceti zaplavených sklepů a garáží. Pomáhali také znovu obnovit dopravu na silnici u Vrchlabí, která vede k tamní automobilce a kterou zaplavila voda.

Dále také řešili sesunutý svah blízko rodinného domu v obci Rudník. „Nikdo nebyl zraněn. Obyvatele jsme evakuovali, na místo míří statik,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hladinu zvýšili vodohospodáři

Také ve vedlejším Libereckém kraji se objevuje vyšší hladina řek. Včera ráno zde kulminovala Lužická Nisa, jejíž hladina se zvedla ke 135 centimetrům. Podle ČTK to ale nebylo způsobeno jen zvýšeným množstvím srážek, ale napomohlo tomu také Povodí Labe.

To se rozhodlo snížit hladinu přehrady Harcov právě tím, že zvýšilo odtok do Lužické Nisy. Vodohospodáři tak chtěli vytvořit rezervu kvůli postupnému odtávání sněhu z hor.

V nejvíce zasažených oblastech napadlo až 40 litrů vody na metr čtvereční. Na některých místech se objevovaly navíc i bouřky, a to především na severu Čech. „Ráno se objevovaly i bleskové výboje,“ řekla včera ČTK Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: ČTK, ČHMÚ, Povodňový portál Libereckého kraje

Autor: Markéta MladáSouvisející články