Kvůli orkánu na Sněžce nejela lanovka. Varování před větrem přetrvávají, hrozí laviny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
orkan snezka
Zdroj: Shutterstock

Sněžku ve včerejších odpoledních hodinách zasáhly silné větry, které dosahovaly až rychlosti 144 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů se jednalo o jev označovaný jako orkán, ten totiž začíná na spodní hranici rychlosti větru 118 kilometrů v hodině. Kvůli počasí nastaly vlekařům velké problémy.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil celou řadu upozornění před silnými větry, málokdo ale počítal s tím, že by se situace na českých horách mohla dostat až do takového bodu. Odpoledne musel být na Sněžce dokonce zastaven horní úsek lanovky.

Ten může být podle v provozu pouze do rychlosti větru 60 km/h, a to z důvodu bezpečnosti jak pracovníků, tak návštěvníků lyžařského centra a lanovky. I dnes platí výrazné varování před silným větrem a sněžením, zejména na horách. „Vítr se kromě přesných údajů z anemometru (udává se v m/s nebo km/h) může určovat také pomocí tzv. Beaufortovy stupnice,“ vysvětluje pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

„Ta slouží k odhadu rychlosti větru podle jeho snadno pozorovatelných projevů na moři či souši. Byla vytvořena počátkem 19. století kontradmirálem Francisem Beaufortem, má dvanáct stupňů, začíná tzv. bezvětřím a končí právě orkánem, kdy se mohou vyskytnout ničivé účinky. Tento vítr mnohem častěji vyskytuje právě na hřebenech hor, kde ale zase naštěstí nezpůsobuje takové škody, jako kdyby se objevil v obydlených oblastech,“ dodává.

Hrozí i lavinová nebezpečí

Na webu Horské služby Krkonoše se objevilo upozornění, že kvůli silnému sněhu nejsou doporučeny horské túry. Na české straně hor pak platí upozornění na lavinová nebezpečí, od dnešního rána dokonce třetí stupeň varování, o kterém bylo rozhodnuto po včerejším večerním silném větru.

Celkově stupnice obsahuje 5 bodů a třetí z nich je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. V sobotu sice lavinové nebezpečí kleslo na druhý stupeň, v neděli večer ale muselo být rozhodnuto o znovuzavedení třetího. Navíc měla horská služba práci s hledáním šesti pohřešovaných.

Ti za nulové viditelnosti vyrazili do hor. „Po odeslání zprávy z aplikace Záchranka jsme je dohledali. Akce trvala zhruba dvě hodiny,“ informovala Horská služba Krkonoše na svých sociálních sítích. I tento případ je podle jejích slov odstrašujícím příkladem.

15 centimetrů nového sněhu

Kromě silného větru komplikuje situaci na horách i silné sněžení. V Krkonoších je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu. Za poslední den přitom připadlo až 15 centimetrů nového. „Během dne budou srážky sněhové, napadne až 30 centimetrů, v kombinaci se silným jihozápadním větrem,“ varují meteorologové. „Tato kombinace může být obzvláště nebezpečná, jelikož se mohou vyskytnout sněhové jazyky nebo závěje,“ dodává Kozubek.

Horská služba navíc upozorňuje na to, že v některých horských oblastech (a to nejen v Krkonoších) může dojít k samovolnému uvolnění lavin, které může být smrtelně nebezpečné. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích,“ uvádí Robert Dlouhý, zástupce Horské služby Krkonoše.

Zdroj: Přehledně24, Horská služba Krkonoše, ČTK, ČHMÚ

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články