Po letním úterku nás čeká tropická středa. Bylo vydáno varování před požáry

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tropy
Zdroj: Vibrant Image Studio / Shutterstock.com

Úterní teploty na řadě míst překonaly 25 stupňů Celsia. Po extrémně teplém úterku nyní přichází nejteplejší den celého týdne. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hlásí, že na řadě míst budou naměřeny tropické teploty. S tím však souvisí i varování před požáry, které ČHMÚ vydal do páteční půlnoci.

Dle předpovědi vydané ČHMÚ budou teploty ve středu dosahovat 25 až 29 °C, na horách pak 20 °C. Vát by měl mírný jihozápadní vítr o síle 2 až 6 m/s.

Letní teploty

Teploty v úterý 10. května na řadě míst překonaly hranici letního dne a byly srovnatelné s teplotou v řeckých Aténách.

V Praze na Karlově bylo naměřeno 25,1 °C. V Doksanech teplota dokonce vyšplhala na 26 °C. Právě v Doksanech byl první letní den v roce 2020 naměřen již 5. dubna. V roce 2018 zde tropickou teplotu 32,4 °C naměřili 31. května.

Dnešní středeční teploty možná tento rekord překonají.

Vysoké riziko výskytu požárů

S vysokými teplotami se zvyšuje riziko požárů, proto byla vydána výstraha platná do páteční půlnoci. Tato výstraha platí pro pro Prahu, Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj.

Cesky hydrometeorologicky ustav

Zdroj: ČHMÚ

„Nejvyšší riziko šíření požárů bude ve čtvrtek 12. května během dne, kdy zejména při přechodu fronty čekáme silnější nárazy větru,“ uvádějí meteorologové. Lidé by tedy neměli rozdělávat oheň či házet cigaretové nedopalky na zem.

Od čtvrtka pak výstraha bude platit také pro Vysočinu, Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Výhled na další dny

„Teplé jihozápadní proudění bude zesilovat během čtvrtečního dne, to budou teploty kulminovat mezi 25 až 29 °C a na nízko položených meteorologických stanicích může být ojediněle dosaženo až tropické hranice, tedy teploty 30 °C. Naposledy bylo v tomto období tak teplo před 10 lety,“ sdělila pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve čtvrtek tedy očekávají meteorologové jasno až polojasno a teploty se budou pohybovat mezi 21 až 26 °C. Nejnižší teploty by se pak měly pohybovat mezi 16 až 12 °C. Během dne se mohou vyskytnout přeháňky a vát bude severozápadní vítr o síle 4 až 8 m/s, který večer zeslábne.

Poté již začne počasí ovlivňovat studená fronta, která s sebou přinese přeháňky a bouřky. Také se mírně ochladí a teploty se vrátí na hodnoty kolem 20 stupňů.

Letos se tedy pranostika o ledových mužích Pankráci, Serváci a Bonifáci nenaplní.

Zdroj: CNN Prima NEWS, TN Nova, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články