Přelom roku byl ve znamení teplotních rekordů. Teplo bylo také v Británii nebo ve Španělsku

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pocasi mraky
Zdroj: Flystock / Shutterstock.com

V poslední den minulého roku i na Nový rok padaly teplotní rekordy, které nebyly překonané několik desítek let, jak informoval Český hydrometeorologický ústav. K vyšším teplotám se navíc přidal déšť a na mnoha místech to vypadalo jako na jaře.

Extrémně vysoké teploty doprovázely jak konec roku, tak začátek nového. Silvestr byl nejteplejší od roku 1935, jak uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém webu. V Hradci Králové bylo tenkrát 16,3 stupňů a jedná se o nejvyšší naměřenou teplotu. Nový rok začal podobnými extrémy. Novoroční rekord, který naměřili v roce 1936 ve Valašském Meziříčí, byl letos překonán o jeden stupeň.

Nejen u nás, také v zahraničí padaly teplotní rekordy

Slunečná obloha a teploty okolo 25 stupňů – to byla realita na přelomu roku například ve Španělsku nebo Portugalsku, jak upozornila server ČT24. Může za to tlaková výše mezi Alžírskem a Severním mořem. Díky tomu se do Evropy dostal teplý vzduch a vysoké teploty, které jsou v tomto období výjimečným jevem.

Nízká oblačnost ale zabránila tomu, aby se lidé vydali na procházky k moři. 2. ledna bylo počasí velmi podobné. V České republice byla na mnoha stanicích naměřena rekordní teplota. Nejvýše se dostala v Českých Budějovicích a také v Děčíně, kde naměřili 15,3 stupňů Celsia.

Rekord padl také v Havlíčkově Brodě, kde naměřili 12,5 stupně, a byl překonán rekord z posledního dne roku 1920. Na Milešovce bylo 9,9 stupně Celsia, rekord byl přitom pouze 7,2 stupně. Takovou teplotu zde naměřili také v roce 1920.

Zima nás ještě čeká, přijde sníh a mráz

Z pátka na sobotu jste také mohli zaregistrovat vyšší teploty, než je obvyklé. Na stanici Praha-Klementinum se teplota nedostala pod 11,7 stupně, a překonala rovnou dva rekordy – denní a měsíční. Nejteplejší lednová noc v Praze tak překonala rekord z 18. století. V Čáslavi byla teplota v noci 11,5 stupně, v Brandýse nad Labem o trochu nižší, a to 11,2 stupně.

Silvestr byl nejteplejší od doby, co se teplota vůbec měří. Maximální teploty ukázal teploměr na více než 130 stanicích, kde se měří pravidelně. Nový rok přinesl teploty, které jsou obvyklé v březnu nebo dubnu. Přijde tedy ještě vůbec opravdová zima?

Podle informací Meteopress se ještě na sníh a mrazivé teploty můžeme těšit. Ještě před týdnem se meteorologové obávali ledovky a sněhu na silnicích, nyní ale déšť a vysoké teploty připomínají jarní měsíce. Na Jizerce bylo ale -26,8 stupňů, a tato teplota se zapsala mezi nejnižší v letošní zimě.

Ochladit by se mělo v následujících dnech, k mrazivým teplotám se má připojit také sníh. Na horách je sice sníh umělý, ale i ten pomalu mizí. Přes den by se teploty měly pohybovat okolo sedmi stupňů, na horách kolem jednoho a v noci by mohly klesnout až na minus 11 stupňů.

Zdroj: ČT24, Meteopress, ČHMÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články