Přelom roku byl ve znamení teplotních rekordů. Teplo bylo také v Británii nebo ve Španělsku

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pocasi mraky
Zdroj: Flystock / Shutterstock.com

V poslední den minulého roku i na Nový rok padaly teplotní rekordy, které nebyly překonané několik desítek let. Takto teplý konec roku nikdo nečekal, k tomu se navíc přidal déšť a na mnoha místech to vypadalo jako na jaře.

Extrémně vysoké teploty doprovázely jak konec roku, tak začátek nového. Silvestr byl nejteplejší od roku 1935, jak uvedla ČT24. V Hradci Králové bylo tenkrát 16,3 stupňů a jedná se o nejvyšší naměřenou teplotu. Nový rok začal podobnými extrémy. Novoroční rekord, který naměřili v roce 1936 ve Valašském Meziříčí, byl letos překonán o jeden stupeň.

Nejen u nás, také v zahraničí padaly teplotní rekordy

Slunečná obloha a teploty okolo 25 stupňů – to byla realita na přelomu roku například ve Španělsku nebo Portugalsku. Může za to tlaková výše mezi Alžírskem a Severním mořem. Díky tomu se do Evropy dostal teplý vzduch a vysoké teploty, které jsou v tomto období výjimečným jevem.

Nízká oblačnost ale zabránila tomu, aby se lidé vydali na procházky k moři. 2. ledna bylo počasí velmi podobné. V České republice byla na mnoha stanicích naměřena rekordní teplota. Nejvýše se dostala v Českých Budějovicích a také v Děčíně, kde naměřili 15,3 stupňů Celsia.

Rekord padl také v Havlíčkově Brodě, kde naměřili 12,5 stupně, a byl překonán rekord z posledního dne roku 1920. Na Milešovce bylo 9,9 stupně Celsia, rekord byl přitom pouze 7,2 stupně. Takovou teplotu zde naměřili také v roce 1920.

Zima nás ještě čeká, přijde sníh a mráz

Z pátka na sobotu jste také mohli zaregistrovat vyšší teploty, než je obvyklé. Na stanici Praha-Klementinum se teplota nedostala pod 11,7 stupně, a překonala rovnou dva rekordy – denní a měsíční. Nejteplejší lednová noc v Praze tak překonala rekord z 18. století. V Čáslavi byla teplota v noci 11,5 stupně, v Brandýse nad Labem o trochu nižší, a to 11,2 stupně.

Silvestr byl nejteplejší od doby, co se teplota vůbec měří. Maximální teploty ukázal teploměr na více než 130 stanicích, kde se měří pravidelně. Nový rok přinesl teploty, které jsou obvyklé v březnu nebo dubnu. Přijde tedy ještě vůbec opravdová zima?

Podle meteopressu se ještě na sníh a mrazivé teploty můžeme těšit. Ještě před týdnem se meteorologové obávali ledovky a sněhu na silnicích, nyní ale déšť a vysoké teploty připomínají jarní měsíce. Na Jizerce bylo ale -26,8 stupňů, a tato teplota se zapsala mezi nejnižší v letošní zimě.

Ochladit by se mělo v následujících dnech, k mrazivým teplotám se má připojit také sníh. Na horách je sice sníh umělý, ale i ten pomalu mizí. Přes den by se teploty měly pohybovat okolo sedmi stupňů, na horách kolem jednoho a v noci by mohly klesnout až na minus 11 stupňů.

Zdroj: ČT24, Meteopress

Autor: Raina TomanováSouvisející články