Přijde opravdová zima. Meteorologové předpovídají sníh, led i silný vítr

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pocasi snih hory
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Od pondělního rána až do konce týdne meteorologové předpovídají, že bude typicky zimní počasí. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, o víkendu se ale mohou dostat až na minus 10 stupňů Celsia.

Jaké bude počasí den do dni, to si nyní ukážeme. Určitě si užijeme sněhovou nadílku, mělo by nasněžit až 40 cm nového sněhu. Radost budou mít nejen děti, ale také milovníci lyží a snowboardu, kteří budou moci vyrazit na svahy.

Vyrazte na nový sníh na sjezdovku

Na pondělí meteorologové předpovídají nejen déšť, ale také silnější vítr. Od severu bude přicházet studená fronta, očekává se zataženo až oblačno. Na většině území bude po celý den pršet, ve vyšších polohách se objeví srážky smíšené nebo sněhové. Noční teploty se budou pohybovat kolem nuly, ty nejvyšší denní budou 2 až 6 stupňů. Vítr bude mít sílu 55 až 70 km/h, ale s večerem bude slábnout.

Přes den se mohou v polohách vyšších než 800 metrů tvořit sněhové jazyky. V úterý pak očekávejte polojasno až oblačno, objeví se slabé sněžení. Noční teploty budou znovu kolem nuly, nejvyšší denní maximálně do pěti stupňů. Bude vát jen mírný vítr a během dne bude slábnout.

Ve středu budou podobné teploty jako v úterý, navíc se ale mohou objevit i mrznoucí mlhy. Bude až skoro jasno, ale večer přibude oblačnost a přidá se také sněžení, a to nad 800 metrů. Nejnižší noční teploty +1 až -5, nejvyšší denní budou mezi 1 a 5 stupni. Pokud se objeví slunce, mohou teploty vyskočit až na 8 stupňů.

Přibude sněhu, ale také sněhových jazyků

Ve čtvrtek už bude trochu chladněji, navíc zataženo s občasnými přeháňkami. Ty budou dešťové, smíšené a ve vyšších polohách také sněhové. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav, který navíc předpovídá noční teploty kolem nuly, na jihovýchodě mohou klesnout na -4, nejvyšší denní budou mezi 0 a 4 stupni.

Během čtvrtečního dne bude vát západní a severozápadní vítr, který bude mít v nárazech rychlost 15 až 20 metrů za sekundu. I tentokrát se budou tvořit sněhové jazyky, pozor by si měli dát řidiči, především na horách.

V pátek bude oblačnost proměnlivá a objeví se častější sněžení. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi -1 a -5 stupni v noci, pokud bude zmenšená oblačnost, spadnou až k minus 9. Denní teploty se vyšplhají na plus 2 stupně. Vítr nebude nijak silný, v maximech povane 8 m/s.

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články