Silný vítr není náhoda. V posledních letech upozorňují meteorologové na vichřice čím dál častěji

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vitr bourka
Zdroj: Shutterstock

V posledních patnácti letech meteorologové zaznamenali obrovský nárůst situací spojených se silným větrem po celé Evropě. Vichřice ovlivňují čím dál více států i konkrétních míst. Někteří odborníci tyto změny dávají do souvislosti s klimatickými změnami (nejedná se pouze o globální oteplování) a s ním spojeným zeslabováním Golfského oceánského proudu.

Golfský oceánský proud z velké části zajištuje ne moc turbulentní počasí v západní, severní a střední Evropě. Dlouhodobý vývoj chování Golfského proudu ale bohužel není možné úplně přesně predikovat. Zaznamenali to meteorologové i v České republice. Podle nich není jasné, jak se bude situace dál vyvíjet.

Silných větrů si v posledních dnech všiml snad každý obyvatel České republiky. Na horách nejezdí vleky, i v nížinách ale vítr vyvrací stromy. A pokud má nějaká oblast štěstí na klidné počasí, minimálně se lidé o katastrofách dočtou v médiích. Podle všeho se ale nejedná jen o malý problém, který by rychle zmizel.

Meteorolog a klimatolog Radim Tolasz z oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu pro ČTK uvedl, že situace se v posledních letech zhoršila po celém světě, a přibývají proto problémy spojené s tímto počasím.

Do blízkosti Evropy se například několikrát za poslední dobu dostal hurikán pocházející z tropických vod Atlantiku, který by za normálních okolností zamířil buď k americkému kontinentu, nebo se rozpadl někde v subtropech.

V posledních pár letech se několikrát stalo, že jeho okraj zasáhl až pobřeží Anglie a nepřímo také ovlivnil i počasí ve střední Evropě. Dodal také, že není jasné, zda bude podobných situací v České republice přibývat.

Bouře s cyklonami předpovídat lze

Podle meteorologů je sice v posledních letech větrných bouří stále víc a víc a odborníci také daleko častěji varují před jejich následky, není ale jasné, že se bude situace do budoucna zhoršovat.

„Větrné bouře jsou většinou spojené s hlubokými cyklonami nebo s přechodem teplých nebo studených atmosférických front. Díky moderním předpovědním metodám a numerickým simulacím (u nás např. model ALADIN) je lze předpovídat i několik dní dopředu. Tlakové pole je parametr, který je pomocí numerických situací možné předpovědět s velkou mírou přesnosti a úspěšností. Také pohyb jednotlivých tlakových níží (cyklón) nebo atmosférických front je možné předpovídat s dostatečnou přesností,“ říká Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR pro Přehledně24.

Ten dodává, že jelikož vítr je velmi pevně svázán právě s vývojem tlaku, jeho předpovědi jsou také velice přesné. „Proto se před nimi dají vydat i varování a lidé jsou dopředu upozorněni na situaci, která nastane. Jediný drobný problém může nastat při lokálních bouřkách v létě (může se objevit velmi silný vítr, tromba atd.), jelikož ty se objevují velmi náhle a jejich predikce je obtížná.“

Predikovat vývoj počtu vichřic a jejich intenzitu do budoucnosti (delší např. než týden) podle mnohých ale jednoznačně nelze, jelikož jak už bylo zmíněno výše, globální změny klimatu mohou způsobit jak uklidnění situace tak i její výrazné zhoršení. Proto prozatím není jasné, zda budou silné větry i nadále ohrožovat Evropu spíše více, nebo zda se konečně uklidní a situace se zase na nějakou dobu ustálí.

Zdroj: Přehledně24, ČTK

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články