Ve středu se dočkáme mrazivého rána. Lidé by měli být opatrní na ulici i na silnicích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mrazy
Zdroj: Shutterstock

V tomto týdnu si na mnoha místech České republiky lidé již ranní ledovku vyzkoušeli, a místy se dokonce objevilo i sněžení. Ačkoli sníh velmi rychle opět zmizel, teploty se od pondělí drží velmi blízko nule a chladné počasí vystřídalo předešlou oblevu. A následující dny bude počasí velmi podobné, jak informuje Český hydrometeorologický ústav.

Středeční ráno budou doprovázet nejen mrazíky, ale také mlhy. Zvláště kvůli tomu varuje ČHMÚ především ráno na ulicích a nabádá k opatrnosti také řidiče, kteří kvůli snížené viditelnosti a námraze na komunikaci mohou mít problémy po cestě do práce.

Meteorologové také varují, že bude na většině území přibývat oproti prvním dvěma dnům tohoto týdne oblačnosti. Na Moravě a v části Slezska sice místy vykoukne slunce, i tak je ovšem třeba počítat s chladným počasím během celého dne.

Místy slabé sněžení

Počasí během dne bude ve středu polojasné až oblačné, mlhy se budou na většina území postupně vytrácet, místy ale mohou přetrvávat i do odpoledních hodin, jak varuje Meteopress. Očekávat bychom také měli místy slabé sněžení.

Ranní teploty podle odborníků klesnou na -4 až -8 °C, v horách potom až k -11 °C. V mrazových kotlinách na Šumavě mohou teploty spadnout dokonce až k -17 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi -4 až 0 °C, jen málokde vystoupají nad nulu.

Je třeba také počítat s mírně zhoršenými povětrnostními podmínkami. Vát bude nejspíše slabý, přechodně i mírný, proměnlivý nebo severozápadní vítr. Ledovka se místy udrží přes celý den, jinde k poledni zmizí ale s večerní nižší teplotou se opět objeví.

I zbytek týden bude studený

Stejně tak jako ve středu, i ve čtvrtek očekávají meteorologové chladné ráno, přes den teploty okolo nuly a slabý proměnlivý vítr. Mlha už by se neměla vyskytovat tak často, přesto ale varování o opatrnosti na silnicích především v ranních hodinách platí i nadále.

V pátek přibyde na většině území oblačnosti, ta se ale ze sněhových srážek může změnit na déšť. teploty budou sice o několik stupňů vyšší, stále se ale budou pohybovat spíše okolo nuly a déšť bude společně s večerními a ranními mrazy vytvářet ještě větší náledí.

Zvýšení teploty bychom se pak měli dočkat v sobotu, kdy bude průměrně mezi 1 – 5 °C nad nulou, ovšem radovat se pravděpodobně nebudeme dlouho, protože na poslední den tohoto týdne už opět hlásí odborníci sníh a mrazy.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, Meteopress

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články