8 ukrajinských siláků pohnulo s nejtěžším letadlem světa. Tohle jen tak někdo nepřekoná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajinci letadlo
Zdroj: Profimedia

Letadla jsou v rámci rekordů, které dokazují sílu skupin, jedním z nejdokonalejších adeptů. Ve světě existuje celá řada zapsaných rekordů, ale ten, který byl proveden s nejtěžším letadlem na světě pouze v osmi lidech, je opravdu ojedinělý. Zda tyhle ukrajinské chlapíky někdy někdo překoná, to je ve hvězdách.

Letadlo Antonov An-225 je nejtěžší letadlo světa. Jde o letadlo o délce 84 metrů a ploše křídel 905 metrů čtverečních, které pohání celkem 6 motorů a na palubě unese až 250 tun nákladu. A právě s tímhle obrem skupina svalovců pohnula o neuvěřitelné 4 metry a 30 centimetrů.

A to navíc za pouhých 13 sekund. Tím nejenže překonali rekord délky za určitý čas, ale také rekord v nejnižším počtu osob, které se kdy tímto letadlem pokusily pohnout. Ukrajinci na sebe mohou být hrdí, protože podle předpokladů je jen tak někdo nepřekoná.

K příležitosti oslav

Původně bylo letadlo vystaveno na letišti Hostomel ku příležitosti oslav 30. výročí nezávislosti Ukrajiny. Tady bylo foceno turisty i místními, kteří se na něj přijeli podívat. Později právě na tomto letišti byl v rámci oslav výročí země také proveden již zmíněný rekord.

ukrajinci letadlo

Zdroj: Profimedia

Kromě tohoto významného výročí oslavil také Antonov 75 let od svého vytvoření, a rekord se proto zapsal do Guinnessovy knihy rekordů s opravdu bohatým příběhem. Dvě skupiny po čtyřech lidech tlačily letadlo souběžně z obou stran a jen tímto pohybem se jim podařilo neuvěřitelné.

I tak to ale není poprvé, co se s Antonovem lidé pokusili pohnout vlastními silami. Už v roce 2002 se celkem 10 siláků pokusilo o rekord. Přesunuli sice tehdy letadlo o 15 metrů, ale ve velmi dlouhém čase, a na rekord tak nedosáhli. I tak byli ale oceněni certifikátem, který jim výkon připomíná.

Letadlové rekordy

Kromě Antonova je na světě celá řada letadel, se kterými se lidé více či méně úspěšně pokusili překonat nějaký ten rekord. Současný rekord v nejtěžším sólo tahu letadla drží Kevin Fast z Kanady, který v roce 2009 utáhl Globemaster o hmotnosti 188,83 tun celkově 8,8 metru daleko.

Pravděpodobně nejvíce kontroverzním rekordem je tah letadla, který provedl maďarský silák Zsolt Sinka. Tomu se podařilo utáhnout v roce 2013 letadlo Wizz Air celkově o 40 metrů. To celé zvládl pouze a jenom svými zuby. Těmi zachytil řetěz přikovaný k letadlu a provedl posun letadla, kterým se také zapsal do knihy rekordů.

Kromě letadel se k rekordům využívají často také auta, kamiony nebo lodě, ale jelikož právě letadla jsou svou hmotností proslavená a často se jejich modely týkají konkrétní situace, jsou jejich rekordy spojeny i s oslavami a příběhy siláků, kteří s nimi pohnuli, a tím získávají na sledovanosti.

Zdroj: simpleflying.com, 7news.com.au, YouTube

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články