Automobilka Tesla nebude přijímat platby v bitcoinech. Její zakladatel překvapivý krok zdůvodnil

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Elon Musk
Zdroj: Naresh777 / Shutterstock.com

Společnost Tesla nebude přijímat platby v kryptoměně bitcoin. Na svém twitteru to oznámil zakladatel a ředitel společnosti Elon Musk. Krok přitom přichází pouhé tři měsíce poté, co automobilka akceptování plateb v bitcoinech oznámila.

Podnikatel a miliardář Elon Musk na twitteru oznámil, že automobilka Tesla, jíž je zakladatelem a současně i ředitelem, nadále nebude přijímat platby v kryptoměně bitcoin.

Ohled na ekologii

Musk krok odůvodnil s ohledem na ekologii. Bitcoin se totiž podobně jako ostatní kryptoměny těží pomocí vysoce výkonných počítačů. Ty jsou poháněny elektřinou, která je stále ve světě z většiny tvořena z fosilních paliv, a zejména pak z uhlí, které má nejvyšší emise ze všech. Spotřeba energie na těžbu jednoho bitcoinu navíc stále stoupá.

„Kryptoměny jsou v mnoha ohledech dobrým nápadem a věříme, že mají slibnou budoucnost, která ale nemůže být na úkor životního prostředí,“ stojí ve zveřejněném prohlášení.

Musk zároveň uvedl, že jeho společnost bude hledat jinou kryptoměnu, která by byla šetrnější k životnímu prostředí, a společnost zabývající se výrobou elektromobilů by ji tak mohla ke svým transakcím využívat.

Cenový pokles

Sdělení ale mnoho pozorovatelů kritizovalo. Podle nich není žádným novým zjištěním to, že těžba kryptoměn spotřebovává enormní množství energie, která je získávána zejména z fosilních paliv.

Tesla navíc na začátku letošního února nakoupila bitcoiny v celkové hodnotě 1,5 miliardy dolarů, což jejich cenu několikanásobně zvýšilo. Teď ji Muskovo prohlášení naopak výrazně snížilo.

Krátce po oznámení, že Tesla nejrozšířenější a nejhodnotnější kryptoměnu světa nebude jako platbu přijímat, přišla odezva.

Bitcoin se totiž propadl zhruba o 4,5 procenta na 49 498 $, což byla nejnižší cena od letošního března. Jeho hodnota přitom jen od začátku roku vzrostla zhruba dvakrát.

Autor: Petr HejčlSouvisející články