Během několika dní překročí světová populace 8 miliard. Vědci jsou ale optimističtí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Prelidneni Lide
Zdroj: Perati Komson / Shutterstock

Významného mezníku dosáhne během tohoto či následujícího týdne planeta Země. Počet jejích obyvatel bude na několik málo okamžiků přesně 8 miliard. Ač se jedná o trojnásobnou hodnotu z roku 1950, vědci začínají být alespoň trochu optimističtí. Předpokládali totiž, že populační růst bude postupovat mnohem rychleji.

Organizace spojených národů (OSN) každé dva roky vydává zprávu mapující trendy v zalidňování planety Země. Ta poslední vyšla právě letos. V těchto dnech se navíc přiblížila magická hranice osmi miliard lidí na světě, která padne podle webových stránek WordOMetr zřejmě každým dnem.

Růst populace se zřejmě brzy zastaví

„Je to příležitost oslavit naši rozmanitost, uznat naši společnou lidskost a obdivovat pokroky ve zdraví, které prodloužily délku života a dramaticky snížily úmrtnost matek a dětí,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres podle webu Seznam Zprávy.

Odborníci jsou s aktuálním vývojem populace relativně spokojení. Původně totiž předpokládali, že lidé budou přibývat rychleji. Vyplývá to ze zprávy, která byla OSN vydána v roce 2017. V ní bylo uvedeno, že v roce 2100 bude Zemi obývat 11,2 miliard obyvatel. V nejnovější zprávě už se ale uvádí, že to zřejmě bude „jen“ 10,4 miliard.

Lidé musí žít udržitelněji

Což je pro mnohé vědce vlastně dobrá zpráva. Někteří totiž upozorňují na fakt, že i planeta Země má svoje limity. Jak uvádí Daily Mail, nejčastěji se hovoří o nadměrné spotřebě dřeva, půdy, ale také fosilních paliv. S tím souvisí nadměrná produkce oxidu uhličitého spojená s globálním oteplování.

Jiní to ovšem tak černě nevidí. Podle nich totiž problémy planety nejsou vázány na počet jejích obyvatel, ale na to, jak se ti stávající chovají. „Je líné a škodlivé neustále se vracet k přelidnění,“ řekla Jennifer Sciubba, výzkumnice z think-tanku Wilson Center pro DailyMail.

Podle profesora Johna Gillebauda existují pro Zemi dvě reálné hrozby, a to přílišná spotřeba a přelidnění, píše web Čti doma. Západ bojuje s tím prvním, rozvojové země zase s tím druhým.

Všude na světě lidé stárnou, nejméně však v Africe

Ze zprávy dále vyplývá, že populace stále více stárne. Už v loňském roce byl počet lidí starších 65 let vyšší než těch mladších pěti let. Porodnost pomalu ale jistě klesá. To je patrné na příkladu Číny, tu totiž už v roce 2027 na pozici nejlidnatější země přeběhne Indie.

Vzestupná tendence počtu lidí je stále ještě patrná také v Africe. Tam je porodnost rovněž velmi vysoká, a jak připomněl server iDNES, Afrika je momentálně kontinent s průměrně nejmladším obyvatelstvem.

Zdroj: UN, WordOMetr, DailyMail, Seznam Zprávy, iDNES, Čti doma

Autor: Markéta MladáSouvisející články