Biden slíbil, že USA do roku 2030 sníží emise uhlíku až o 52 %

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Shutterstock

Americký prezident Joe Biden je už od začátku vlády v některých ohledech hodně aktivní. Snaží se mimo jiné bojovat i s problémy, které ohrožují přírodu. A právě ty byly hlavním tématem na summitu velkých zemí, který v minulém týdnu proběhl.

Na něm prezident USA odvážně prohlásil, že do roku 2030 sníží USA emise uhlíku oproti roku 2005 až o 52 %. To je v podstatě dvojnásobek toho, co doposud země slibovala.

Ačkoli několik dalších států se k jeho nadšení přidalo, země, které produkují nejvíce emisí na světě, tedy Čína a Indie, žádné nové závazky nepřijaly. Budou se snažit tak, jako doposud, nikoli však cíle zvyšovat.

Jde o rozhodující desetiletí

„Podle vědců je toto desetiletí rozhodujícím pro naši planetu. Kdy jindy tedy podnikat kroky, když ne právě teď?“ řekl Biden během setkání 40 světových zemí. „Právě v tomto desetiletí je třeba činit klíčová rozhodnutí.“

Prezident dále dodal, že je nutné se pokusit o to, aby v rámci globálního oteplování nedošlo k vyššímu nárůstu průměrných teplot, než je 1,5 stupně. Pokud by se tento cíl splnit nepodařilo, mohlo by to znamenat větší pravděpodobnost požárů, bojů se suchem, ale zároveň i hurikánů.

K jednání prezidenta svým projevem v médiích přispěla i Greta Thunbergová, klimatická aktivistka: „USA nečeká, až bude pozdě. Snaží se jednat. A ostatní země by se měly přidat.“

Podle Johnsona to nebude snadné

Premiér Velké Británie Boris Johnson označil odhodlání prezidenta Bidena za „skutečnou změnu hry“. V médiích řekl, že takových cílů nebude snadné dosáhnout. Zároveň však dodal, že pokud se velké země spojí a budou proti změnám klimatu bojovat společně, docílí něčeho mnohem pravděpodobněji než v boji, který povedou každá sama za sebe.

K tomu se přidávají i další státy, například Kanada nebo Japonsko. Premiér Yoshide Suga uvedl, že se země pokusí potvrdit své vůdčí postavení a sníží do roku 2030 emise oproti roku 2013 až o 46 %.

V závěru pak tým prezidenta Bidena rovněž vyzývá státy, které se pomalu snaží přijmout opatření v oblasti změny klimatu, aby zvýšily své ambice. Mezi ty patří například Austrálie a Brazílie.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články