Blízko Země se nachází černá díra třikrát hmotnější než Slunce, zjistili vědci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cerna dira
Zdroj: Jurik Peter/Shutterstock.com

Astronomové učinili unikátní objev. Podle zahraničních informací se jim podařilo nalézt v souhvězdí Jednorožce pravděpodobně nejmenší černou díru, která je ale nejblíže Zemi. Černá díra by měla být třikrát větší než Slunce a od naší planety se nachází pouze 9,5 bilionu kilometrů. Informuje o tom agentura Reuters.

Podle informací je nalezená černá díra tvořena binární soustavou s jasnou hvězdou typu červeného trpaslíka. Její objevitelé se rozhodli ji pojmenovat V723 Mon. Nálezce ale překvapila svou velikostí i tím, jak blízko naší planetě se nachází.

Je to ojedinělý nález

„Dali jsme téhle černé díře přezdívku Jednorožec, částečně proto, že se V723 Mon nachází v souhvězdí Monoceros (česky Jednorožec, pozn, redakce), ale částečně i proto, že jde o zcela jedinečný systém,“ řekl postgraduální student astronomie z univerzity v Ohiu Tharindu Jayasinghe.

Jayasinghe je jeden z hlavních autorů článku v odborném magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. V něm vědci dopodrobna popsali nově objevenou černou díru.

„Černé díry jsou elektromagneticky temné, a proto je obtížné je najít,“ dodal student astronomie pro zahraniční média.

K zajímavému objevu se vyjádřil i spoluautor celé studie Kris Stanek: „Je jasné, že černé díry vznikají v širokém spektru hmotnosti. Ale existence černé díry jen třikrát hmotnější než Slunce je velké překvapení. Neexistují žádné propracované modely ohledně toho, jak by taková černá díra mohla vzniknout.“

V naší galaxii je 100 milionů podobných těles

Velkým překvapením pro astronomy bylo i zjištění, že černá díra se nachází od naší planety poměrně blízko. Podle odhadů je od nás 1 500 světelných let, tedy 9,5 bilionů kilometrů od nás, přesto je ale několikanásobně dál od naší Sluneční soustavy než nejbližší hvězda Proxima Centauri.

Zmíněná hvězda je od planety Země vzdálená jen čtyři světelné roky. V samotném jádru Mléčné dráhy, což je galaxie, ve které se nachází i Země, je jedna superhmotná černá díra, která podle odborníků váží zhruba jako čtyři miliony Sluncí. Vzdálená je od nás pouhých 26 milionů světelných let.

Černá díra je hmotný objekt volně pohybující se ve vesmíru, který křiví čas a prostor kolem sebe a neunikne z něj ani světlo, které též pohlcuje. Nejmenší díry vznikají pravděpodobně zhroucením hvězd. Podle astronomů jen v naší galaxii existuje více jak 100 milionů těchto těles.

Autor: Ivan Glaser



Související články