Brazílie jásá. Po dvou letech si konečně užívá milovaný karneval

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
karneval rio
Zdroj: footageclips / Shutterstock.com

Do ulic v brazilském Riu de Janeiru se vrátil světoznámý festival. Karneval se letos koná od 20. do 30. dubna, tedy později oproti tradičnímu termínu na přelomu února a března. Vyvrcholením oslav budou v pátek a v sobotu přehlídky 12 škol samby.

Ulice Ria pulzující v rytmu samby, velké průvody extravagantně oděných tanečníků a tanečnic, spousta hudby a veselí. To bohužel v uplynulých dvou letech nebylo možné, veřejnost brazilský karneval označila za „noční můru epidemiologů“ a vláda nedovolila jeho konání a vyzvala občany, že nebude tolerovat ani soukromé oslavy.

Karneval jako národní skvost

„Hrozně moc mi chyběl. Karneval prostě miluju,“ řekl agentuř AFP starosta Ria Eduardo Paes. „Karneval ukazuje světu náš lid, který je veselý, nemá předsudky a zosobňuje rozmanitost a náboženskou toleranci,“ dodal Paes.

„Chceme vzdát hold těm, kteří zemřeli na covid. Byla to doba tolika utrpení, problémů s penězi, hladu… Pandemie způsobila tolik tragédií,“ sdělila agentuře AFP umělkyně Bianca Monteiro a dodala, že se „konečně cítí zase naživu“.

Covid-19 si v Brazílii vyžádal více než 660 000 životů, v absolutních číslech je na druhém místě za Spojenými státy.

Oslavy vrcholí na místě zvaném Sambodrom. Je to několik set metrů dlouhá ulice obklopená tribunami, z nichž diváci sledují průvod jednotlivých škol samby.

Nejznámější je Sambódromo Marquês de Sapucaí právě v Riu de Janeiru, který projektoval Oscar Niemeyer a který pojme až 90 000 diváků. Během pandemie covid-19 na tomto místě vyrostlo očkovací centrum. Nyní jej opět pohltí tanec, hudba a všeobecné veselí, ke kterému bylo určeno.

Tradiční soutěž tanečních škol

V pátek a v sobotu se diváci mohou těšit na přehlídky 12 škol samby. Každá z nich se bude hudbou a tancem snažit vyjádřit nějaké poselství. Vítěz soutěže škol samby bude vyhlášen na konci festivalu, tedy v sobotu 30. dubna.

Témata těchto přehlídek, které hodnotí porota podle různých kritérií od kvality bubeníků po krásu kostýmů, budou jako tradičně i sociální a letos také politická vzhledem k říjnovým prezidentským volbám, uvádí na svém webu ČTK.

Pozoruhodné spojení s Velikonoci

Historii karnevalu lze datovat do roku 1723. Slavnost byla do Brazílie zavlečena patrně jako obdoba evropských pohanských slavností konce období před půstem. Je tedy velmi úzce spjata s Velikonocemi a její termín je pohyblivý.

Řídí se tím, že poslední den karnevalu vždy připadá na Popeleční středu, což obvykle bývá na konci února nebo na začátku března. Letos by podle této tradice konec karnevalu připadl na 2. března. A po karnevalovém veselí stejně jako v naší tradici nastává 40denní půst do Velikonoc.

Zdroj: France24, Blesk, Novinky, ČTK

Autor: Veronika HolcováSouvisející články