Česká vlajka znovu zavlála v Kyjevě. Diplomaté se vrátili na tamní ambasádu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lipavsky Jan
Zdroj: Profimedia

Od konce února byla z bezpečnostních důvodů uzavřena česká ambasáda v Kyjevě. Nyní už má naše země v hlavním městě Ukrajiny opět své zástupce. Podle ministerstva zahraničí se jedná především o symbolické gesto, které má Ukrajině vyjádřit podporu.

Když 24. února zaútočila ruská armáda na Ukrajinu, většina zemí tam raději uzavřela svá velvyslanectví a pracovníky ambasád evakuovala. Nejinak tomu bylo v případě České republiky.

Snaha o obnovení činnosti ambasády

Ministerstvo zahraničí se v poslední době snažilo chod velvyslanectví opět obnovit. Novinkám to nedávno potvrdil i šéf tohoto resortu Jan Lipavský.

„Usilujeme o návrat diplomatů, protože některé jiné státy už se vrací do Kyjeva. Zároveň vidíme, že bezprostřední vojenské ohrožení, kdy město opravdu bylo ve stavu nouze a platil tam zákaz vycházení, již pominulo. Diplomaticky chceme podpořit Kyjev. Chceme být přítomni v hlavním městě,“ vysvětlil.

Diplomaté se vrátili do hlavního města Ukrajiny

Nyní tento čas nadešel a velvyslanectví ve středu opět ožilo. Česká republika tak má v ukrajinské metropoli opět své diplomaty. O této skutečnosti informovalo ministerstvo zahraničních věcí na svém twitterovém účtu.

„Česká vlajka opět zavlála v Kyjevě, čeští diplomaté jsou zpět. Jde o jeden z mnoha kroků, kterým Ukrajině vyjadřujeme podporu. Česko stálo a vždy bude stát za Ukrajinou,“ napsalo k fotografii, kde je zachyceno vztyčení české vlajky před konzulátem.

Potvrdil to i premiér Petr Fiala, který to považuje za významný diplomatický krok. „Máme z toho radost, že se to povedlo, snažili jsme se v první možné chvíli naše diplomatické zastoupení v Kyjevě obnovit,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci vlády.

Kromě diplomatické mise v Kyjevě byl rovněž uzavřen generální konzulát ve Lvově. I tam by se, podle informací ČTK, měli v nejbližší době vrátit čeští pracovníci.

Vrací se i další země

V únoru byla místo těchto dvou míst otevřena provizorní konzulární pomoc českým občanům v polské Přemyšli, slovenských Košicích a ukrajinském Užhorodě. Tato pracoviště tak budou podle mluvčí ministerstva Lenky Do k 15. dubnu uzavřena.

Postupně se do Kyjeva vrací i další diplomaté. Minulý týden je přesunulo zpět například Turecko. Podle slovenského ministerstva zahraničí se jejich ambasáda v Kyjevě rovněž otevře každým dnem. Polsko naopak bylo jednou z mála zemí, které činnost své ambasády na ostřelovaném území nepřerušily.

Zdroj: ČTK, iDNES, Novinky, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články