Chorvatsko zasáhlo zemětřesení o síle více jak 6 stupňů Richterovy škály. Nejméně 7 lidí zemřelo

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
zemetreseni
Zdroj: Shutterstock

Zemětřesení o síle více jak šest stupňů Richterovy škály dnes zasáhlo část Chorvatska. Podle tamních médií si otřes vyžádal alespoň sedm obětí a několik zraněných. Na nejvíce postižené místo dorazili i premiér a prezident země.

Podle Evropského seizmologického centra (EMSC) dosáhlo zemětřesení síly až 6,4 stupňů. Stejnou hodnotu uvádí i americká agentura USGS.

V troskách našli celou rodinu

Podle EMSC zasáhlo zemětřesení Chorvatsko v úterý okolo poledne. Před hlavním otřesem, který měl podle agentury sílu 6,4 stupňů, přišel menší o síle 4,1 stupňů.

Německé geofyzikální centrum (GFZ) uvedlo, že epicentrem zemětřesení bylo patnáctitisícové město Petrinji, vzdálené zhruba 50 kilometrů od hlavního města země, Záhřebu.

Protože ale takto silná zemětřesení mohou mít ničivé důsledky až do vzdálenosti 100 km, i tam lidé vybíhali podle tamních médií ze strachu ven z budov.

Celkově si zatím podle chorvatských médií vyžádaly otřesy sedm obětí a podle televize HRT je centrum Petrinje k nepoznání. Stovky budov jsou poškozené, nebo totálně zničené.

V jednom z nejpostiženějších měst, Sisaku, vyprostili záchranáři celou rodinu. Vyprošťovací práce pokračují v několika místech země i nadále.

S následky katastrofy se osobně přijeli seznámit i premiér země Andrej Plenković či prezident Zoran Milanović.

Pomoc Česka

Mírné otřesy způsobené zemětřesením byly znatelné i v jiných evropských zemí včetně České republiky. Ta do Chorvatska podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) pošle humanitární pomoc za pět milionů korun.

„Sleduju šíleně smutné záběry z celého Chorvatska, které zasáhlo zemětřesení. Jsme s Chorvaty a jsme připraveni poslat pomoct,“ napsal na twitter zase premiér České republiky Andrej Babiš.

Autor: Petr HejčlSouvisející články