Čínské platformy cenzurují LGBTQ záběry v seriálu Přátelé. Fanoušci se bouří

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
pratele sitcom
Zdroj: Profimedia

Několik čínských streamovacích platforem bylo obviněno z toho, že z legendárního seriálu Přátelé odstranili LGBTQ scény. Začátkem tohoto týdne začal být sitcom v Číně znovu vysílán, fanoušci se ale velmi rychle ohradili, že některé věci nejsou v pořádku. Pamatovali si totiž třeba scény dvou líbajících se ženských postav, které byly ze seriálu odstraněny.

Podle BBC mají v Číně Přátelé obrovskou sledovanost, řada lidí je viděla i několikrát. Proto si řada fanoušků všimla, když nově vysílané reprízy na některých streamovacích platformách změnily scény s homosexuální tematikou. Žádná z platforem se ale k problému prozatím nevyjádřila.

Kdysi bez cenzury

Přátelé jsou seriálem, který má pro Čínu velký význam v oblasti poznávání americké kultury. V letech 2012 až 2018 byl seriál vysílán pravidelně, a to v původní verzi bez jakékoli cenzury. Nikdo nerozumí tomu, proč nyní došlo ke změně.

Jedna z hlavních postav čelí hned od začátku první série rozpadu vztahu. Rosse Gellera totiž opustila jeho manželka poté, co si uvědomila, že je lesbička. V seriálu tak má několik scén, na kterých tuto svou orientaci veřejně vyjadřuje. Ty byly ale vymazány.

Fanoušci se bouří

„Nejenže seriál ignoruje ženskou sexuální touhu a potěšení, ale také posiluje genderový stereotyp žen,“ napsal podle Entertainment Weekly jeden uživatel na sociální síti Weibo. Podobně reaguje celá řada lidí, kteří se na seriál těšili, po velkém úvodním zklamání ho ale odmítají dále sledovat.

„Pokud nechcete ukázat seriál v původní verzi, pak ho neukazujte vůbec. Je to ostuda,“ rozčílil se jiný uživatel jedné z platforem. Několik uživatelů pak na protest vyzvalo k veřejnému bojkotu pořadu. Proč k takové situaci došlo, prozatím čínská média neobjasnila.

Zdroj: Entertainment Weekly, BBC

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články