Co se opravdu děje s vaším tělem, když vám kručí v břiše. Překvapí vás, co za tím vězí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kruceni v brise
Zdroj: Shutterstock

Kručení v břiše zažil každý z nás. Ve většině případů je to z toho důvodu, že máme hlad, někdy se ale žaludek ozývá i proto, že je přejedený nebo že mu něco nesedlo. Kromě vtipných zvuků občas cítíme v břiše i pohyby a někdy je celý proces doprovázen bolestmi a nevolností. Co se přesně s naším tělem děje, když nám kručí v žaludku?

Už sám pojem kručení v žaludku je špatně. To, co se ozývá uvnitř vašeho těla, jsou totiž ve skutečnosti střeva. Jídlo jimi putuje z úst přes jícen a žaludek až k poslednímu bodu své cesty, odkud je pak vyloučeno. Proces vytlačování jídla, plynů a kapaliny ve střevech vytváří dunivý zvuk, který je nám všem tak dobře známý.

Pokud je plynů více a jídla méně, může docházet doslova k hromobití, ne vždy je ale kručení v břiše znamením toho, že jsme hladoví.

Stěny trávicího traktu se skládají povětšinou z hladkého svalstva, ani tak se po nich ale jídlu neklouže úplně ideálně a někdy to zkrátka vytvoří zvuk velmi hlasitý.

Zvuky vydává permanentně

Podle všeho jsou zvuky, které se v trávicím traktu ozývají, neustálé. Ať už v žaludku něco máte, nebo ne, vaše střeva pracují a posílají přebytečné látky z těla pryč. Jenže většinu dunivých zvuků neslyšíme. Podle vědců jsou někteří jedinci citlivější, a mohou si tak uvědomovat i pohyby ve střevech, které by jiní přešli bez povšimnutí.

Vědci z univerzity Tuffs vysvětlují, že někteří jedinci například kvůli hltání, ale i špatnému stylu mluvy, polykají při jídle či komunikaci s ostatními větší množství vzduchu. Díky tomu pak mohou být zvuky v jejich břiše mnohem výraznější.

Jindy to zase může být způsobeno tím, že je potrava špatně rozžvýkaná a větší kusy nadělají ve střevech také větší hluk. V tomto případě varují odborníci podle webu Healthline.com také před zdravotními problémy spojenými s ucpanými střevy a s hltáním obecně.

Králové nadýmání

Někteří lidé, kteří mají intoleranci laktózy, potřebují ke strávení těchto pokrmů využít speciální bakterie, které dělají ve střevech doslova muzikál. Ani tak to ale není nic proti určitým typům potravin, které způsobují nejen kručení ve střevech, ale také silné nadýmání.

Například fazole jsou velmi obtížně stravitelnou potravinou, která vytváří plyny, a dokonce je oficiálně zakázaným pokrmem pro astronauty ve vesmíru právě kvůli této vlastnosti.

Další těžce zpracovatelný produkt jsou umělá sladidla. Ačkoli je váš řvoucí žaludek ve společnosti poměrně nepříjemným zážitkem, každý víme, jaké to je, takže se nemáte za co stydět.

Vědci při problémech s kručením v žaludku navrhují pitnou vodu, která pomáhá s pohybem zbytků ve střevech, pomalé a poctivé žvýkání každého sousta nebo přijímání menších porcí během dne, což povede ke zlepšení celkové stability vašeho trávicího traktu.

Zdroj: healthline.com, grunge.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články