Dánsko ruší téměř všechna pandemická opatření. Rozvolňují i další země

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Magnus Heunicke Mette Frederiksen Soren Brostrom
Zdroj: Profimedia

Dánsko už koronavirus nepovažuje za nemoc kriticky nebezpečnou pro společnost, a ruší proto velkou řadu pandemických opatření. Od úterý nemusí Dánové nosit roušky ve veřejné dopravě ani společenských prostorách, a dokonce ani nepotřebují prokázání o očkování ke vstupu do restaurací.

Podle informací CNN řeší rozvolnění zákonů i mnoho dalších zemí, většina států se pokouší alespoň některé nařízení omezit, Dánsko je ale oficiálně prvním, který ruší opatření ve větším měřítku.

Podle Christiana Kvorninga Lassena, zástupce ředitele a vedoucího výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, je signál, který tímto krokem Dánsko vysílá, odvážný. Vytváří totiž dojem, že pandemie skončila, což rozhodně není pravda.

„Pokud však jde o stávající omezení, která byla až dosud v platnosti a ukázala se jako neúčinná proti variantě omikron, jsou rozhodnutí v pořádku,“ doplňuje Lassen pro Přehledně24 . „Zároveň se ukázalo, že omikron je méně fatální než předchozí varianty, zejména vzhledem k tomu, že více než 80 % dánské populace je plně očkováno a Dánsko zůstává jednou ze zemí na světě s nejvyšším podílem občanů, kteří dostali třetí dávku vakcíny.“

Dánské úřady své rozhodnutí zdůvodnily právě tím, že se v zemi šíří především koronavirová varianta omikron. Ta je sice vysoce nakažlivá, pro lidské zdraví ale nepředstavuje tak výraznou hrozbu. Navíc prý pomáhá s bojem především zmíněná vysoká proočkovanost země.

„V souvislosti s tím je důležité také uvést pandemii do kontextu z dánské perspektivy. Dánsko má polovinu obyvatel České republiky (5,8 mil. obyvatel). K dnešnímu dni je počet úmrtí v Dánsku 3790 – na rozdíl od 37281 v České republice. Proočkovanost je nad 80 % a počet lidí, kteří dostali přeočkování, se pohybuje kolem 60 %,“ říká Lassen s tím, že v zemi rozhodně není od věci opatření rozvolnit.

50 000 nákaz denně

Že by byla situace v zemi bezpečná, se ale říci nedá. Během posledních dnů v průměru zaznamenává Dánsko zhruba 50 000 nových případů nakažení koronavirem denně. V pondělí dle oficiálních statistik přibylo 45 000 nakažených, ubývá ale pacientů v kritickém stavu.

„Toto číslo klesalo a teď je neuvěřitelně nízké,“ prohlásil dle CNN šéf dánského zdravotnického úřadu Sören Broström. Dodal, že před týdnem bylo na jednotkách intenzivní péče v průměru 80 pacientů, dnes je to ale zhruba 35 lidí. Mnoho lidí v zemi si proto myslí, že s rozvolnění zákonů nehrozí výrazné problémy.

„Netroufám si říci, že dáváme restrikcím definitivně sbohem. Nevíme, co se stane na podzim. Jestli se neobjeví nová varianta,“ upozornila na druhou stranu dle CNN premiérka Mette Frederiksenová, která nechce zbytečně předbíhat a dávat lidem falešné naděje.

Zmírnila se celá řada pravidel

Mezi novinky nyní v Dánsku patří omezení celé řady pravidel, která byla v souvislosti s koronavirovou pandemií zavedena. V Dánsku mohou znovu otevřít noční kluby, restaurace mají opět neomezenou otvírací dobu. Není potřeba ani potvrzení o bezinfekčnosti.

Ruší se také pravidlo o rozestupech, to znamená, že se mohou pořádat hromadné akce. Obchody navíc nemusejí omezovat počet zákazníků uvnitř. Lidé již nemusí nosit roušky na většině míst, jejich povinnost stále platí ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Po vzoru Dánska mírní opatření i další země. „Přestože se mnoho lidí nakazí, stále méně jich končí v nemocnicích. Všechny nás dobře chrání očkování. Právě díky tomu můžeme uvolnit mnohá omezení navzdory rychlému růstu počtu nakažených,“ uvedl například norský premiér. K rozvolnění přikročilo už i Rakousko a Španělsko, zvažuje ho dokonce Velká Británie

Zdroj: Přehledně24, CNN

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články