Dívka omdlí, kdykoli se pokusí o úsměv. Nebezpečná nemoc jí obrátila život vzhůru nohama

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Divka omdlevani
Zdroj: Shutterstock

Dovedete si představit, že byste měli omdlít pokaždé, když by vás něco rozesmálo, nebo dokonce jen rozveselilo? S jakýmkoli smíchem, či dokonce jen malým úsměvem byste upadli do bezvědomí a přátelé by vás museli probírat. Zní to jako šílenost z nějakého smyšleného filmu, ale skutečně takový problém existuje a trpí jím například Kay Underwood.

V roce 2008 se v médiích objevil příběh tehdy teprve dvacetileté dívky, která trpěla něčím vzácným. Kdykoli se zasmála, omdlela. Někdy stačilo dokonce jen nepatrné pousmání a přátelé ji museli podpírat a polévat vodou, aby se opět probrala. A i když to možná zní komicky, pro ni to legrace rozhodně nebyla.

Než se totiž zjistilo, jaký má problém a jaké léky na něj zabírají, mnohokrát se jí stalo, že omdlela v nevhodnou situaci, nebo že se při pádu na zem ošklivě poranila. Dnes už naštěstí tato žena, která nakonec úspěšně dostudovala architekturu, bere správné léky a může se na okolí zeširoka usmívat.

Život s kataplexií

„Poprvé se to stalo jednoho dne krátce poté, co jsem se dostala na univerzitu. Seděla jsem v kuchyni, můj spolubydlící mě rozesmál a já jsem spadla na podlahu. Slyšela jsem všechno, co se kolem dělo. Viděla jsem, jak spolubydlící panikaří a běží ke mně. Ale nemohla jsem se pohnout. A pak nastala tma,“ popisuje zážitek Kay.

Od té doby se jí stala situace ještě mnohokrát, lékaři u ní nakonec diagnostikovali takzvanou kataplexii, což je onemocnění, při kterém člověk zničehonic ztratí svalové funkce a rozvinutí této slabosti vede často k pádu člověka na zem, nebo dokonce k omdlení.

Než se podařilo najít léky, které budou na konkrétní případ Kay Underwood zabírat, trvalo to několik měsíců, a dívka tak měla problémy nejen v osobním životě, ale také ve škole. Dnes už naštěstí léky pravidelně bere a stala se díky své nemoci osobou, která byla několikrát pozvána do talk show v televizi, aby o svém problému promluvila.

Spouštěčem nemusí být jen smích

„Smích je nejčastějším spouštěčem, ale někteří lidé mají kataplexické útoky, když cítí jiné silné emoce, například vztek, vzrušení, rozpaky, strach nebo překvapení. Existují dokonce lidé, kteří se zhroutí, když pomyslí na milování nebo někomu vyznají lásku, “ říká doktor Andrew Hall, konzultant anestezie, intenzivní péče a poruch spánku ve Všeobecné nemocnici v Leicesteru, kde se Underwood léčí.

„Měl jsem jednoho pacienta, kterému se to stalo, kdykoli měl pocit, že něco udělal správně a cítil se sebevědomě,“ dodává s tím, že i u některých podivných emocí, u kterých bychom to nečekali, lidé omdlévají. Někdy je to ale emoce, kterou často nepociťujeme, a trvá tak dlouho, než se přijde na to, že jde právě o kataplexii.

Podle lékařů je nemoc nebezpečná právě proto, že člověk, i když třeba psychicky svět vnímá, zničehonic nemůže ovládat své tělo. Neovlivní, kam padá, zda se zraní, nebo co se s ním stane v následujících vteřinách. A spouštěčem přitom může být prakticky cokoli. Naštěstí existují léky, které je ovšem třeba vyzkoušet, protože každý pacient s kataplexií potřebuje kombinaci trochu jinou.

Zdroj: YouTube, theguardian.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články