Do zákopu s Putinem! Davy lidí v Rusku protestují proti mobilizaci. Bezpečnostní služby zadržely přes 1300 osob

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil ve středu v dopoledních hodinách ve své zemi částečnou mobilizaci. Mnoho lidí tím ale poštval proti sobě a ti následně proti rozhodnutí výrazně protestovali. Na mnoha místech zasahovala ruská policie, zadrženo bylo podle Euronews až 1300 osob.

Částečnou mobilizaci vyhlásil Vladimir Putin včera údajně kvůli obraně před Západem. „Hovoříme o částečné mobilizaci. To znamená, že branné povinnosti budou podléhat pouze ti, kteří sloužili v ozbrojených silách, mají určitou vojenskou specializaci a relevantní zkušenosti,“ řekl podle zahraničního webu Aljazeera.

Dodal, že Západ tlačí na Ukrajinu, aby své vojenské síly předvedla přímo na území Ruska. Zahraniční politici považují Putinovo jednání za důkaz toho, že mu válka nevychází tak, jak by si představoval. Tisíce protestujících proti mobilizaci mu rozhodně věc neusnadňují.

Lidé se snažili prchnout

Jak informuje agentura AP NEWS, částečná mobilizace byla v zemi vyhlášena poprvé od konce druhé světové války. Jedním z jejích důsledků byla snaha mnoha lidí odcestovat ze země, téměř okamžitě se začaly vyprodávat letenky a kdo mohl, pokusil se uniknout.

Celkový počet záložníků, kteří mají být povoláni, by mohl být až 300 000, řekl pro AP ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Během středečního odpoledne bezpečnostní síly zadržely přes 1300 protestujících, kteří se proti mobilizaci rozhodli veřejně vystoupit.

„Raději bych odešel, než abych bojoval“ křičeli Rusové na protestní akci. „Do zákopů s Putinem!“ znělo z úst mnohých. Někteří lidé chodili podle informací webu Aljazeera po ulici s nápisy, na kterých žádali obejmutí v těžké době, kdy je prezident nutí opustit rodinu a bojovat za něco, čemu nevěří.

„V řadě regionů došlo k pokusům o provedení nepovolených akcí, které svedly dohromady extrémně malý počet účastníků,“ informovala podle deníku The Guardian představitelka ruského ministerstva vnitra Irina Volk.

Dodala, že všechny podobné akce byly zastaveny. A osoby, které během nich porušily zákony, byly zadrženy a převezeny na policejní stanice k vyšetřování.

Brutální zásahy

Podle zahraničních médií probíhalo zatýkání odpůrců mobilizace v mnoha případech velmi brutálně a zadrženi byli i ti, kteří protestovali poklidně. Záběry z akce se objevily i na twitteru, kde je vidět počínání bezpečnostní služby.

Lidí protestovali celkem ve 37 městech, a to včetně Petrohradu a hlavního města Moskvy. Už během prvních 15 minut byli novináři svědky mnoha zatčení, protože účastníci protestní akce se provinili kritizováním prezidentových rozhodnutí a odmítavým postojem k válce, kterou Rusko vede.

Zdroj: The Guardian, Aljazeera, Euronews, AP NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články