Domácí práce pomáhají předcházet demenci, prokázal výzkum

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
uklid prospiva mozku
Zdroj: Shutterstock

Tým kanadských vědců zveřejnil výsledky studie, podle které vykonávání běžných domácích prací pomáhá zvětšovat objem mozku, čímž zabraňuje vzniku demence, kterou trpí asi 50 milionů lidí na celém světě.

Výsledky studie dávají naději i lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou věnovat žádnému sportu.

Nezáleží na tom, zda běháte, či luxujete, tvrdí vědci

„Vědci už věděli, že cvičení a fyzická aktivita má pozitivní vliv na mozek, ale naše studie je první, která ukazuje, že stejně příznivý vliv mohou mít i domácí práce,“ řekl autor studie Noah Koblinsky z Rotman Research Institute v Torontu deníku Daily Mail.

Výzkumu se účastnilo 66 seniorů ve věkovém rozmezí mezi 65 a 85 lety. Během výzkumu byli účastníci třikrát na vyšetření v nemocnici.

To zahrnovalo kromě zdravotního vyšetření i sledování mozku a stavu kognitivních funkcí. Důraz byl kladen na zaznamenávání délky času stráveného domácími pracemi.

Ti, kteří se domácím pracím věnovali častěji, mívali větší objem mozku, aniž by úklid doplňovali jinou fyzickou aktivitou nebo cvičením.

Největší změny se odehrávaly na hipokampu, což je část mozku odpovědná za učení a paměť, změny v čelním laloku měly vliv na poznávací schopnosti respondentů.

Domácí práce mohou pomoci předejít Alzheimerově chorobě

Výsledky výzkumu je možné vysvětlit jednoduše: vliv na mozkovou kondici má srdce, kterému prospívá pohyb všeho druhu, tedy i utírání prachu. Další teorie zohledňuje možný vznik nových nervových spojení v mozku způsobený plánováním a organizací příprav. V neposlední řadě je třeba říct, že při utírání prachu či mytí nádobí nemají lidé čas na zahálku, která v přehnané míře škodí celému tělu.

Studie prokázala, že domácí práce mohou zpomalit nebo úplně zastavit vznik Alzheimerovy choroby, která je způsobena problémy s hipokampem. Ten může být pozitivně ovlivňován během lehké fyzické aktivity, čili úklidu.

Vědci v současné době hledají vhodnou technologii, s jejíž pomocí by mohli změny na mozku způsobené pravidelnými domácími pracemi pozorovat.

Autor: Aneta Střechová



Související články