Druhý pohřešovaný Čech v italských Dolomitech byl nalezen mrtvý. Stále se pohřešuje 5 osob, Češi mezi nimi již nejsou

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dolomity
Zdroj: Profimedia

Hora Marmolada v italských Dolomitech má na svědomí již druhou českou oběť. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se jedná o pohřešovaného muže. Ministerstvo dále dodalo, že další Češi pohřešovaní nejsou.

Dle Novinek byli dva Češi v Dolomitech společně a mělo se jednat o kamarády.

Tragický sesuv

K sesuvu velkého kusu ledovce došlo v neděli 3. července na hoře Marmolada a zahynulo při něm nejméně 7 lidí, z nichž dva jsou zmínění Češi.

Dalších pět osob je stále pohřešovaných, protože záchranářům hledání komplikuje nepříznivé počasí. Počet pohřešovaných se snížil ze 13 o nalezené mrtvé a dále také o jednu osobu, která nakonec byla mezi zraněnými.

Do pátrání záchranáři zapojili drony a vrtulníky. Dále mají zařízení pro zachycení signálu jejich mobilních telefonů.

„Když jsme dorazili, spatřili jsme katastrofu, rozměry této laviny byly skutečně obrovské,“ uvedl dle Reuters šéf záchranného týmu Stefan Coter.

„Objevili jsme zraněné, kteří potřebovali pomoc, a další lidi, kteří byli mrtví,“ dodal k nálezu.

Pátrání bude pokračovat

Další pátrací skupina však zatím poslaná do terénu nebyla z důvodu obavy, že dojde k dalšímu sesuvu. Alpská záchranná služba dále uvedla, že do úterních 15:00 nalezla několik kusů oblečení a osobní předměty. Ty nalezly drony společně s lidskými ostatky a horolezeckým vybavením.

Dle počasí bude vyslána další speciální pátrací skupina včetně vycvičených psů ve středu nebo ve čtvrtek.

Ostatky a předměty budou převezeny do Canazei, kde se pečlivě prozkoumají a následně budou poskytnuty k identifikaci. Uvedl to šéf záchranné služby Maurizio Dellantonio.

Vzhledem k tomu, že těla byla částmi ledu roztrhána, budou k identifikaci sloužit právě osobní předměty či tetování.

Hora je kvůli obavám z dalšího sesuvu uzavřena z příkazu starosty Canizei, ale i tak někteří turisté a zvědavci tento zákaz nedodržují a riskují své životy.

Důvodem sesuvu ledovce mají být vysoké teploty. Na tom se shodují vědci i politici, kteří viní z katastrofy změnu klimatu.

„Vláda musí přemýšlet nad tím, co se stalo, a přijmout opatření, aby se něco takového mohlo zopakovat jen s velmi malou pravděpodobností nebo vůbec,“ prohlásil dle České televize italský premiér Mario Draghi.

Deník La Repubblica dále uvedl, že úřady zvažují odstřel zbývající části ledovce.

Zdroj: Novinky, Twitter, Česká televize

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články