Ekvádor zná svého nového prezidenta. Zvítězil pravicový kandidát Lasso

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lasso Ekvador
Zdroj: Profimedia

V Ekvádoru je sečteno 90 procent hlasů v prezidentských volbách. Guillermo Lasso prozatím získal 53 procent hlasů a jeho vyzyvatel 47,2 procenta. Lasso již oznámil své vítězství na twitteru. „Společně jsme toho dosáhli, děkuji Ekvádore za podporu u volebních uren. Vyčkáme na oficiální výsledky, ale jsme velmi pozitivní a věříme ve výhru,“ napsal na sociální síť.

Pravděpodobný vítěz ekvádorských prezidentských voleb prosazuje liberální hospodářskou politiku. Jeho cílem během vládnutí je vytvořit alespoň dva miliony pracovních míst a také nalákat do země zahraniční investory.

Lasso se o prezidentské křeslo ucházel již potřetí. Poprvé to bylo v roce 2013, kdy zvítězil Rafael Correa, a poté v roce 2017, kdy se současnou hlavou státu stal Lenín Moreno.

Právě jeho vládnutí provázely masové protesty, ke kterým došlo v roce 2019 po schválení úsporného balíčku.

Souboj mezi ekonomy

Protikandidátem v současných prezidentských volbách je levicový ekonom Andrés Arauz. Tomu je šestačtyřicet let a v případě výhry by se stal nejmladším ekvádorským prezidentem.

Ačkoliv to byl právě on, kdo šel do druhého kola z prvního místa, kdy získal 32,7 procenta hlasů, v druhém kole však s největší pravděpodobností již nezvítězí.

Vlajka Ekvador

Zdroj: Shutterstock

Arauz působil jako ministr za vlády prezidenta Correa, ten ho také během kampaně značně podporoval, ale pouze na dálku. Bývalý prezident totiž žije téměř čtyři roky v Belgii, neboť byl ve svém domovském státě odsouzen za korupci, a to k osmi letům vězení. On sám vinu odmítá a proces považuje za zmanipulovaný.

Vítěz prvního kola byl jasný, ale o druhé místo se těsně dělil právě Lasso s Yaku Pérezem, lídrem domorodých obyvatel.

Ten nevěřil tomu, že ho Lasso těsně porazil a několikrát nařkl volební komise z podvodu, svolával protesty a žádal přepočítávání hlasů. Ústřední volební komise to však odmítla.

Hledání spojence v parlamentu

Nově zvolený prezident se pravděpodobně nedočká přílišné podpory ze strany parlamentu.

V únorových volbách totiž zvítězila Correlova Unie a podle BBC obsadí 50 ze 137 parlamentních křesel. Lassova pravicová strana CREO obhájila pouhých 12 mandátů a její spojenec Křesťanskosociální strana jich má 19.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články