Evropská komise omezí prodej zeleného čaje. Zbytek produktů dostane nové obaly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zelenny caj
Zdroj: Shutterstock

Evropská komise se chystá zakázat prodej zeleného čaje, konkrétně toho, který obsahuje nižší množství než 800 mg katechinů. Jedná tak na základě šetření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. V případě produktů, které lze nadále prodávat, chce navíc zavést varování na veškerých obalech.

Všeho moc škodí. Zelený čaj je zdravý a má léčivé účinky, ve velkém množství ale podobně jako řada dalších produktů může být naopak škodlivý. A právě na toto nebezpečí se Evropská komise zaměřila. Kromě zeleného čaje se ale nařízení týká také všech produktů s jeho extraktem.

K těm mohou patřit tablety, doplňky stravy, některé alkoholické i nealkoholické nápoje, ale také bonbony či žvýkačky, upozorňuje článek na webu TV Nova. Extrakt zeleného čaje obsahují i steliva pro kočky a kosmetika, u nich by se ale zákaz projevit neměl.

Problematické nařízení

„Za rizikové byly označeny produkty, které obsahují extrakty ze zeleného čaje v množství vyšším než 800 mg katechinů. Výjimka ze zákazu by měla platit pouze pro tradičně připravené nálevy ze zelného čaje. Evropský úřad pro bezpečnost potravin uvádí, že v nižším množství (do 300 mg) jsou katechiny bezproblémové,“ říká podle tiskové zprávy, kterou má redakce Přehledně24 k dispozici, Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů, tedy výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni. Jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví.

Šímová dále dodává, že i přesto bude muset být nově na všech produktech uvedena informace o škodlivosti látek podaných ve vyšším množství. A to nehledě na to, že se v daném produktu například ani problémové množství katechinů nevyskytuje. Největším problémem je ale čas.

Na změnu všech obalů u veškerých výrobků obsahujících zelený čaj mají výrobci pouze 6 měsíců. Výrobky, které jsou již v oběhu, by měly být staženy a nahrazeny novými s takovým obalem, který bude splňovat nově daná pravidla. To by podle serveru Zdravé zprávy mohl být pro mnoho výrobců problém.

Nepodložené informace

Zelený čaj má skutečně celou řadu zdravotních účinků. Ne všechny, které jsou mu přisuzovány, jsou ale podložené důkazy. „Bylo provedeno mnoho studií, na jejichž základě je možné konstatovat, že zelený čaj má pozitivní účinky například při prevenci kardiovaskulárních chorob,“ říká Šímová.

Na druhou stranu, pokud dojde k podání vyšší dávky katechinů, může dojít k řadě problémů, které v některých případech vedou až k dlouhodobým nemocem. Podle Šímové je tedy rozhodně potřeba, aby byli lidé informováni nejen o pozitivech, ale také o nebezpečích.

„Nyní je nařízení v Evropském parlamentu, schváleno by mohlo být do 7. října. Následně bude publikováno poměrně rychle. Očekáváme začátek platnosti v listopadu, nebo nejpozději do konce roku,“ uvedla závěrem předsedkyně ČASP.

Zdroj: Tisková zpráva ČASP, TV Nova, Zdravé zprávy, Evropská komise

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články